GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüsnü Çelebi
YAZARLAR
27 Ocak 2020 Pazartesi

Çocuklar için tehlike büyük!

Ülkemizin bir dizi bataklığı içinde olduğunu düşünüyorum.
Çok başarılı yapımların hakkını teslim etmek lazım fakat çoğunun sadece seyredilmek, reklam-para ikilisinden pay almak için yapıldığı o kadar açık ki...
Bu nedenle her türlü çılgınlık yapılıyor. Sürekli şiddet olayları, abartılmış dram, çocuk ve kadın istismarı mevcut ekranlarda... Bazı kanalların bölüm tanıtımlarını, program aralarında verirken bir şeyi şaşkınlıkla izliyorum. Bir dakikadan az süren bu tanıtımların hemen hepsinde şiddet olayları, tehditler havada uçuşuyor. Göz yaşları ortalığa saçılıyor. Silahlar çekiliyor, tehditler savruluyor, ortalık adeta kan revan...
Dizilerin en can alıcı, merak uyandıracak sahneleri seçiliyor. Bunu anlıyorum. Fakat bir şeyi anlamıyorum. Yahu bu ülkede televizyon izleyen bir dünya insan var. Çocuklarıyla, bebekleriyle televizyon başında saatlerini geçiren insanlar var. Keşke olmasa ama öyle.
İzleyecekleri programlar konusunda çocuklarını dikkate alanlar olduğu gibi, almayanlar da var. Bunları bir kenara bırakıyorum. Ve şöyle bir öneride bulunmak istiyorum. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, belirli saat aralıklarında verilen tanıtımlardan çocukları düşünerek şiddet içeriklerini çıkarın, geriye kalan saatlerde yine o kavgalardan, tehditlerden oluşan tanıtımları verin. Yani çocukları korumak konusunda siz de destek olun.
Mutlaka ailelerin sorumlulukları birincil derecede önemli, fakat en küçük arada reklamdan önce bu görüntülerle kalakalıyoruz. Köşe kapmaca oynar gibi, kanal değiştireyim derken diğerinde başka bir fenalığa yakalanıyorsunuz.
Benzer durumu internet vasıtasıyla oynanan oyunlarda da görmek mümkün. Sürekli bir oyun reklamı, şiddet içeren görüntüler, bilinç altına atılan yumruklar...
Çocuklarımızı bunlardan korumak zorundayız. Açılan YouTube kanallarında çocuk istismarı hat safhada. Önüne gelen bir kanal açıyor.
Seyredilsin diye acayiplikler, kaba sözler davranışlar, şiddet çağrışımıyla verilen görüntüler.
Tekrar söylüyorum, ailelerin mutlaka bu durumu bilinçli bir şekilde yönetmeleri gerekiyor, fakat bu kontrolsüz kanal açma işine bir düzen verilmesi şart gibi geliyor bana.
İnternet aracılığıyla her an ulaşılabilir durumda olan oyun, dizi, YouTube kanalı çılgınlığına ayar verilmeli. Bunun televizyon kısmını yapımcılar ele almalı. Çocukları dikkate almadan tek bir projeye dahi imza atmamalılar. 
Geçenlerde bir umumi tuvaletteki erkek girişinin sigara içen bir adam resmi ile gösterildiğini fark ettim. Bazı beş yıldızlı otellerde bile bu hataya düşülüyor. Sanki her erkek sigara içmek zorundaymış gibi. Bilinç altına gönderilen bu mesajların maalesef farkında değiliz. Bu ülkenin çocuklarını dikkate almadan geleceğe huzur ve güven içinde bakamayız. Bunu anlamak zorundayız. Bebekleri kucaklarında sigara içen beyler, hanımlar görüyorum. Bu korkunç bir şey. 
Sonuç olarak eklemek gerekirse, güçlü ve hızlı iletişim araçlarına sahip olduğumuz bir çağdayız. Ve iletişimin gücünü etkin bir biçimde kullanmalıyız. İnsanlara ulaşarak, dünyaya çocuk getirecek aileleri bazı eğitimlere katmalıyız. İlgili bakanlık, kurum ve kişilerin bu işe el atması gerekiyor.
Aksi halde çocuklarımızı, uyuşturucu, sigara, alkol ve şiddet tehlikesinden korumak çok zor olacak...