GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Abdullah Çelebi
YAZARLAR
14 Kasım 2022 Pazartesi

Yetersiz Göztepe, kritik galibiyet!

Göztepe için üst sıralara tutunma açısından çok kritik bir maçtı. Sarı-kırmızılılar, 12 puanla düşme hattındaki Altınordu'nun sadece 2 puan önündeydi. Yani alt tarafa yakın, Play-Off potasına uzak.

Rakip Keçiörengücü de 11 maçta 21 puan toplamış. Yani Gürsel Aksel'de bu sınavı geçemezsen üst sıralar daha da uzak olacak!

Maçın başında Arslanagic, Atınç ve Emir'den oluşan savunma üçlüsü yarı sahaya yakın durunca rakip çıkmakta zorlandı. Sağ bekte İsmail, solda da Yunus Emre'den beklenen bindirmelerle ofansa katkı sağlamalarıydı. Yunus Emre iyi başladığı oyunda sakatlanınca teknik heyet İsmail'i sola kaydırdı. Kenardan da Tarık Çamdal sağ beke geçti. Fizik güçleri yetersiz olan Tarık ve İsmail büyük oranda geride kaldı, ileri çıkamadı.

Asıl sıkıntı ise orta sahadaydı. Yalçın ve Tijanic 1. Lig'in karakteristik ihtiyacı olan "Isıran orta saha" profiline uygun değil. Ayrıca geriden pas alıp ileriye bağlantı da kuramıyorlar.

Sol açıkta Yasin penaltı yaptırdığı pozisyon öncesi neredeyse oyunda yoktu. Mamah da atletik özelliklerine yetenek ve oyun bilgisi katabilmiş değil.

İlk yarıda işlerin pek de iyi gitmediği dakikalarda rakip golü buldu. Rashad Muhammed, yaklaşık 40 metreden gelen ortaya ceza sahasından vurduğunda, hatta top filelerle buluştuğunda dahi yanında bir Göztepeli oyuncu yoktu.

Yenilen golden sonra ise Göztepe etkili olmaya başladı. 34'te Mamah'ın kafa şutu direkten döndü. 37'de ise Yasin oyunda olduğunu anımsattı ve soldan yaptığı driplingle penaltı kazandırdı. Golü de yaptı.

Teknik heyet ilk yarı sonunda faydasız koşular yapan Ali Akman'ı kenara alıp Kvasina'yı sahaya sürdü. Ancak beklenen pozisyon zenginliği bir türlü gelmedi.

63. dakikada Yalçın yerini Palmer'e bırakırken tribünler bölündü. Bir bölüm ıslıklarken, bir bölüm alkışladı. Evet Yalçın bugün kötü günündeydi ancak onu demoralize edecek bu tepkiyi bence hak etmedi.

Göztepe'nin en büyük sorunu orta saha ve forvet bölgesinde. Tijanic güçsüz ve yetersiz. Yasin güçsüz. Yalçın yetersiz. Mamah yetersiz, Ali Akman yetersiz, Kvasina yetersiz. Tarık Çamdal yorumsuz...

Tüm bunlara rağmen Göztepe, Gürsel Aksel'in atmosferi ve coşkusuyla baskı kurdu. Üretkenlik zayıf olsa da Palmer'ın attığı golle gelen galibiyet Göztepe'nin üst sıra hedefini diri tuttu. Ancak ciddi eksiklikler olduğu gerçeği aynen duruyor.

Umarım Göztepe yönetimi ve teknik heyeti de bunun farkındadır...