GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yalçın Küçükdamar
YAZARLAR
6 Ekim 2020 Salı

Karşıyaka'nın lokomotifi 'Futbol'dur!

İzmir futbolunda öncü olmuş kulüplerden biri Karşıyaka... Süreç içinde yaşananlar, gel-gitlerle sıkıntı yaratsa da Karşıyaka kulübü bir ayrıcalıktır. Karşıyaka varsa başka söze gerek yoktur.
Kurucuları arasında Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal ve arkadaşlarıyla birlikte mücadele vermiş isimler vardır.
Kaf-Sin-Kaf'ın kuruluşu azınlıklara karşı mücadele için futbolla başlamıştır.
Kaf-Sin-Kaf'ı kuranların önderi kurucu başkanı Kadızade Zühtü Bey, Filistin'de esir düşmüş. Esir kampında Karşıyaka adını verdiği yeşil-kırmızı renklerde bir kulüp kurmuştur.
Futbol öncüdür yeşil-kırmızılılarda. Mustafa Kemal Atatürk'ün ziyaret ettiği ve armasında ay-yıldızı taşıyan nadir kulüplerdendir.
Türk futboluna, sporuna yıldızlar yetiştiren bir kulüptür Karşıyaka. Geçmişi anlı şanlı günlerle dolu Karşıyaka'da eski güzellikler yok şimdilerde. Parasızlığın etkisiyle yığılan borçlar, gereksiz harcamalar kulübün belini bükmüş durumda.
Geçtiğimiz günlerde Başkan Turgay Büyükkarcı, Divan Kurulu ile bir araya gelerek açıklamalarda bulunmuştu. 
Kulübün borç yükünün 86 milyona dayandığını, futbolun bu yılki bütçesinin 8 milyon, basketbolun bütçesinin ise 28 milyon olduğunu açıkladılar.
Karşıyaka kulübünün lokomotifi futboldur. Kuruluşunda bile futbol öncüdür. Nereden nereye geldik. Basketbol öncülüğe geçti. Kulüpler futbol ile yaşar. Şimdi ise futboldan gelen borçlar kulübün belini maalesef bükmüş durumda. 28 milyonu basketbola değil de futbola ayırmış olsalar transfer yasağı kalkar, kulübün önü açılır fikrindeyim.
Belki beni yanlış anlayanlar olacaktır. Olsun varsın, öyle anlasınlar. 35.5 Karşıyaka futbolun beşiğindedir.
Şanlıurfaspor, Ankaragücü, Ankaraspor, Manisaspor, Sakaryaspor,Kocaelispor ve Balıkesirspor nasıl ve ne şekilde transfer yasaklarını kaldırıyorlarsa Karşıyaka da bunu yapabilmeliydi.
17 milyonu koskoca Karşıyaka camiası bulamayacak mı? Pek tabi bulur, yeter ki birlik olunsun. Kulübe sahip çıkılsın. 
Büyükkarcı başkanlığındaki yönetim iyi işler yapıyor. Kimse onların haklarını yiyemez. Kulüpte kongre yapılacak gibi.  Güçlü anlayışlı yönetimle Karşıyaka tekrar eski günlerine dönebilir. Ara transfer yeşil-kırmızılılar için bir fırsat. Oturmuş bu kadroya yapılacak 4-5 transfer ile Karşıyaka bir üst lige çıkar, camiayı da ayağa kaldırır. 
Yeter ki istenilsin. 35. 5 Karşıyaka camiası isterse yapar. Siz yaparsınız...