GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Abdullah Çelebi
YAZARLAR
5 Ekim 2019 Cumartesi

Göztepe'de ne değişti?

Süper Lig’de ilk 6 haftada 2 gol atabilen Göztepe, Kayserispor maçını 4-0’la kazanırken, attığından fazlasını da kaçırdı…
İlk haftalarda ligin en zayıf hücum hattına sahip takımı olarak öne çıkan Göztepe ne oldu da bu denli değişime uğradı…
Sorunun cevabını hepimiz çok iyi biliyoruz. Transferin son günlerinde kadroya dahil edilen Soner Aydoğdu, Mossoro ve Napoleoni’nin etkisi… Burada hemfikiriz ancak değişimin sebebi sadece bu değil.
Öncelikle Tamer Tuna’nın yüzünü sahaya çevirmesi… Biraz daha açalım. Transfer dönemi boyunca basında ve ulu orta pek sesini çıkarmasa da yönetimle defalarca karşı karşıya geldi… Elindeki genç oyunculara güvenmekle birlikte ısrarla takıma takviye yapılmasını istiyordu.
Bir müsibet, bin nasihatten iyidir. İlk haftalardaki etkisiz futbol yönetimin de direncini kırdı ve son dakika nokta transferler gerçekleşti.

Artık rahatlayan Tamer Tuna tüm enerjisini sahaya, teknik taktik ve rakip analizlerine verdi…
Nitekim Kayserispor maçının 23. dakikasındaki pozisyon bu anlattıklarımın tuvale vuran resmidir… Anlatmaya doyamadığımız, üst düzey kulüpleri bile kıskandıran bir paslaşma sonucu Jerome kaleciyle karşı karşıya kaldı ve şutu direkten dışarı çıktı. Maçı izleyenler Soner’in akıl dolu pası, Jerome ile Mossoro’un ver kaçını barındıran bu pozisyonu hemen hatırlayacaktır. Ben uzun süredir Göztepe’nin böyle bir hücum organizasyonunu görmedim.

Leo’dan formayı alıp Berkan’a veren, asıl mevkisi orta saha olan Alparslan’ı stopere çeken Tamer Tuna takımın zayıf noktalarını güçlendirdi.
Jerome’nin iyileşmesi hücumda rakip üzerinde baskı oluştururken, Göztepe’nin sahaya daha iyi yayılmasını sağladı.
Jerome enerjisiyle takım arkadaşlarına alan yaratıp Göztepe’yi rakip sahada tutan pas istasyonu haline geldi.
Soner’in akıl dolu pasları ve oyun görüşü, Mossoro’nun liderliği, Napoleoni’nin ise hırsı ve bitiriciliği Göztepe’nin çıtasını yükseltti… 33 yaşındaki Napoleoni’nin Konyaspor maçında Poko’nun, Rize’de ise Beto’nun kırmızı kart görmesi nedeniyle kenara alındığında yüzündeki üzüntülü ifadeyi hatırlayın… İşte bu iştah Göztepe’yi ileriye taşıyacak. Tüm genç oyunculara örnek olmasını temenni ederim.
Kısacası ‘Kalite katkısı’ Göztepe’deki müthiş değişimin anahtarıdır…
Ancak asıl olan devamlılıktır.. Bir anlık gevşeme ve rehavet kötü sonuçlar doğurabilir. Aman dikkat!