GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Abdullah Çelebi
YAZARLAR
28 Ağustos 2019 Çarşamba

Göztepe Scout Ekibi...

Göztepe'de, Süper Lig'de mücadele edeceği 2016-2017 sezonunun başında hummalı bir çalışma vardı...
Teknik direktör Tamer Tuna tesisleri görür görmez, "Süper Lig kulübünün ihtiyacına karşılık verebilecek yeterlilikte değil, yenileme gerek" dedi... Ve Tuna'nın önderliğinde Adnan Süvari Tesisleri'nde büyük bir değişim yaşandı.
Yönetim de, tesis binasının baştan aşağı yeniden düzenlenmesi, sahaların genişletilmesi ve fitnes salonu gibi birçok konuda kolları sıvadı...
O dönem tesise gittiğimde değişimle ilgili en çok dikkatimi çeken şey şuydu. 
Tesisin girişinde basın toplantı odası olarak kullanılan yer Göztepe Scout Ekibi'nin çalışma alanı olarak yeniden düzenlenmişti.
İlk etapta 3-4 kişilik ekip yurt içinde ve dışında gerçekleştirdiği çalışmalarını burada raporlayıp genç ve yetenekli oyuncuları Göztepe'ye kazandıracaktı..
Peki sonra neler oldu? 
Süper Lig'deki ilk sezon 2017-2018...
Portekizli kaleci Beto, Kadu, Milos Kosanovic, Adama Traore, Peybernes, Andre Castro, Yoan Gouffran, Rajko Rotman, Oscar Scarione, Ngando, Ghilas, Wallace Reis ve Poko transfer edildi.
3 UEFA Kupası kazanan Beto, Süper Lig'den izlediğimiz Castro, Ghilas, Scarione ve Rotman'ın scout transferi olmadığı konusunda şüphe yok.
İlk Türkiye deneyimlerini Göztepe'de yaşayan Peybernes, Kosanovic, Ngando ve Kadu kısmen başarılı performans sergileseler de genel olarak başarısız transfer... Traore'nin ise sakatlık şanssızlığı oldu.
Gelelim ikinci sezona, 2018-2019...
Titi, Gassama, Lumor Agbenyenu, Grillo, Jerome, Chikalleshi ve Celso Borges...
Borges ve Grillo'yu göndermek için denenmedik yol kalmadı... 
Jerome'nin özverili olsa da yetersizliğini kabullendik. 
Gassama, Chikalleshi ve Titi yine Süper Lig'den bildiğimiz isimler... Kime sorsanız nasıl performans sergileyeceklerini aşağı yukarı size söylerdi...
Lumor'u zaten konuşmaya değmez.
Şimdi de ustalık dönemi, 2019-2020...
Yabancı transferi olarak Anderlecht'ten Bubacarr Sanneh ile 1. Lig kadrosunda yer alan Leo geldi... Gurbetçi Hüseyin Bulut alındı ama henüz yeşil sahada göremedik..
Yerli oyuncu transferlerine girersek bu scouting başarısını anlatmak için yerimiz yetmez!
Teknolojinin bu denli geliştiği günümüzde menajerlerin de kullandığı scouting programları var..
Adını soyadını yazarak, istatistiklerine göre futbolcuların potansiyelini ortaya koyuyor bu programlar.. Demem o ki sadece bu programlar kullanılsa transferde çok farklı bir tablo olmazdı...
Transfer döneminin sonlarına geldik.. Gündemdeki isimler Malatyaspor'dan tanıdığımız Aleksic, Başakşehir'den, Napoleoni, Mevlüt vs.. Yani aynı tas aynı hamam..
Bu gidişle Başkan Mehmet Sepil, tesisin girişindeki o alanı tekrar basın toplantı odası yapacak. Benden söylemesi....
Şöyle bir şey daha ekleyelim.. Scout ekibinin raporları dikkate alınmadan transfer yapılıyorsa durum o zaman daha vahim.. O zaman oda değil başka şeyler değişmeli...