GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Haldun Yerlikaya
YAZARLAR
18 Kasım 2019 Pazartesi

BİM BOM BOM

'Senin marketlerde süt, yoğurt, çikolata, sebze-meyve, hatta su bile neden daha pahalı?' diye sorduğum yerel marketler zinciri sahibi bir dostumun önce gülümseyip ardından kıpkırmızı kesilen yüzü ile verdiği cevap hayli ilginçti:

-Bizim piyasayı belirleyen BİM'dir. Hemen her gün ben ve mağaza müdürlerim birkaç ürünün fiyatına bakmak için oraya uğrarız. Tüm fiyatlar onlara göre ayarlanır. Daha düşük olmamız zaten mümkün değil, en azından aynı fiyatı yakalamaya uğraşır dururuz. Ama bu asla olmaz. Asla derken, yani onlar izin vermedikçe olmaz. Gözlerinden düşmüş, piyasanın fazla talep göstermediği bir ürün varsa ancak onlarda eşit fiyatı yakalayabiliriz, koşan mallarda bu mümkün değildir. Örneğin patates.. Alıp satmak istiyoruz. Tam o an BİM de patates alımı yapıyorsa ondan daha ucuza satın alabilme şansımız sıfırdır!

Çünkü ben en fazla bir kamyon patates alırım,onlar piyasadaki tüm patatesi... Zaten onların alım yaptığı ürün piyasada azaldığı için fiyatı da otomatik olarak yükselir. Fiyatı yükselmiş olan bir mala istediği kâr oranını ekler ve satarlar. Biz hiç kârsız satsak dahi onların fiyatına inemeyiz. Bazı arkadaşlar denediler, hepsi battı. Anlayacağın, ben yerel bir bakkal dükkanları zinciri sahibiyim ve BİM olduğu sürece de böyle kalacağımı biliyorum. İşte bu yüzden her şey bende daha pahalı ve bu hep böyle olacak!''

Yukarıdaki konuşma Nisan ayında geçmişti. Birkaç gün evvel dikkatimi başka bir konu daha çekti. BİM'de 4.25TL olan ekmek (aynı fırının ürünü) dışarıda marketlerde 6 TL. Pazarda mesleği yumurtacılık olan esnafta küçük boy yumurtanın 15 adedi 7 -8 TL, BİM'de iri boy yumurtanın 15 adedi ise 6.95 TL!..

''E ne var bunda? Zaten her şey ucuz o da ucuz işte'' diyorsanız bir de şöyle düşünün derim:

Uzun süredir neredeyse her gün enflasyon hesabı yapılırken halkın ve devletin ekonomik durumu  niçin ekmek ve yumurta üzerinden örnekleniyor?

Acaba, BİM özellikle bu iki ürünü daha ucuza satmak için birileri ile bazı özel anlaşmalar yapmış olabilir mi?

Acaba, bazı ürünlerin ucuz fiyatla satışından doğan açık, hesabını hiç kimsenin soramadığı bazı fonlardan karşılanıyor olabilir mi?

Yani tıpkı köprüden geçenin de geçmeyenin de ödemek zorunda kaldığı para gibi, kolestrolü olan da olmayan da farkında olmadan yumurtaya para ödüyor olabilir mi?

Şimdi biliyorum diyecekler ki bu adam BİM düşmanı, bilmem kimin adamı, karalamaya çalışıyor tırı da vırı pırt cırt.. Değilim ben kimsenin adamı! Bu dediklerim A101, ŞOK vs için de geçerli. Fakat bunların içinde en yüksek ciro BİM'de olduğu için onu konuşuyoruz. Ha bu arada o diğerleri de aynı BİM'in laciverti, yani kurucularına bakınca anlarsınız.

Ne ise...

İbretle dinlediğim dostum ile konuşmamızın üzerinden 7 ay geçmiş.. Belli ki doğru söylemiş ve o günden bu yana pek bir şey değişmemiş..

''Bunlar terörist! Bunlar vatan haini!'' denilen köylümüz, çiftçimiz ve esnafımız, yani halkımız geliyor aklıma..

Ve bir de soru asılı kaldı beynimin tavanına;

-Hakikaten.. Kim terörist?