GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Mustafa Akbaş
YAZARLAR
18 Haziran 2019 Salı

Volkswagen iyi de Torbalı'daki arsaları kim topladı?

İzmir'in en flaş gündemi hiç kuşkusuz dünyaca ünlü Alman otomotiv firması Volkswagen'in Torbalı'ya fabrika kurmak istediği iddiaları. Biz bu iddiayı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut'un, Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'a (FAZ) verdiği mülakatla öğrendik. Hatta Alman gazetesi, bu yatırım için Türkiye'nin VW'ye 100 milyon euro'luk teşvik önerdiğini bile yazdı. VW'nin Torbalı'daki 40 hektarlık Opel'in eski fabrika arazisiyle ilgilendiğini duyurdu.

Tabii ki bu haber İzmir'de büyük heyecan yarattı. Apartta bekleyen Torbalı Ticaret Odası Başkanı süratle bir açıklama yapıp, bu yatırıma en uygun yer olduklarını söyledi, VW'ye çağrı yaptı. İzmir'de çok alışık olunan bir beklenti balonu şişirildi. Fakat kısa süre sonra işin iç yüzünün öyle olmadığı anlaşıldı.

Birincisi; Almanlar henüz Bulgaristan ve Türkiye arasında tercihini yapmamıştı.

İkincisi; tercihleri Türkiye bile olsa Almanlar'ın Torbalı'dan daha ciddi şekilde ilgilendiği başka bir yer vardı. Burası ülkemizdeki otomotiv sektörünün kalbinin attığı Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesiydi.

Üçüncüsü; Bursa'yı 2008 yılından beri mercek altına alan VW, OSB'nin yanı başındaki o arazi için bakanlıklardan bilgi bile istemişti.

Dördüncüsü, zaten Torbalı'daki 40 hektarlık arazi böylesine büyük montanlı bir yatırım için yeterli değildi. 40 hektarlık arazi, Skoda Karoq ve Seat Ateca gibi iki büyük markayı üretecek VW'nin sadece yemekhane ve sosyal alanlarına yetebilirdi. Bunun çok daha fazlası kadar civardan arazi toplamak gerekecekti. Bu da maliyeti ciddi biçimde artıracaktı.

Beşincisi, bu hesabı detaylı şekilde yapan şirket için Torbalı'dan 10 kat daha büyük olan Mustafakemalpaşa'daki arazi hem maliyet hem de yetişmiş işgücüne erişilebilirlik açısından daha tercih edilebilirdi.

***

Buraya kadar her şey tamam değil mi? Şimdi başka bir konu daha var. Böylesi büyük bir yatırım için 100 milyon euro'luk teşvik vermeyi kabul eden devlet, arazi tahsisini neden yapmaz? Zaten "gönülsüz" olan firmayı, başka bir firmayla arazi pazarlığına ve civardan arazi toplamaya niye mecbur bırakır?

Bir başka deyişle VW birçok yerde bedavaya arazi bulabilecekken niçin Torbalı'dan yüzlerce hektar arazi satın alsın? Neden Torbalı? Nedir bu Torbalı'nın özelliği? Yahut kimden alsın? Sizin Torbalı'da öyle büyük arazi sahibi tanıdıklarınız var mı? Benim yok ama biraz sorup soruşturduk..

Son yıllarda birçok nüfuzlu insan girip çıkarmış bu şirin ilçemize. Özellikle geçen 5 yıllık dönemde Torbalı'da çok ciddi ölçüde arazi el değiştirmiş. Üstelik takır takır bir gecede arazilerin vasıfları da başkalaşmış. Tarlalar arsa olmuş, inşaat alanları büyümüş v.s.
Ama bir söylentiye göre, bu operasyon tam olarak bitirilememiş, yarım kalmış.

***

Lafı fazla uzatmadan bağlayalım. VW iyi güzel de Torbalı'da arazileri kim topladı? Almanlar uyanıktır. "Teşviğimi peşin verin de arazilerinizi alayım" derlerse ne olacak. Yoksa siz bana "Amaan kardeşim sen de çok uzun ettin; alırlarsa iyi olur almazlarsa artı spekülasyon" mu demek istiyorsunuz... Sizi gidi sizi..