GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Mustafa Akbaş
YAZARLAR
10 Ocak 2022 Pazartesi

Okul yok, Saray verelim...

Gaziemir'in Atıfbey Mahallesi... 2019 yılı verilerine göre nüfusu 16 bin 319... Gaziemir'in en büyük mahallesi ve sürekli de göç alıyor... Anadolu'da herhangi bir kent merkezi kadar nüfusu olan, İzmir'in göbeğindeki bu mahalle, maalesef çok ciddi bir okul sıkıntısı çekiyor. Binlerce ilköğretim ve ortaöğretim çağında çocuğu barındıran bu koskaca mahallede, tek bir devlet okulu yok. İşin tuhafı, okul yapılması için bir girişim, proje de yok...

Gaziemirli yurttaşlar, devlet okulu olmadığından çocuklarını ya bu kışta kıyamette ve trafik keşmekeşinde komşu mahallelerdeki eğitim kurumlarına gönderiyor. Ya da parasını denkleştirebilirse servis tutuyor. Ve yahut ekmeğinden aşından kısıp özel okulların kapısını aşındırıyor.

***

Yediği ekmekten içtiği suya kadar her şeyin vergisini fazla fazla veren Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına bu durum reva mıdır?

Anayasanın 42'nci maddesinde yer alan "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" hükmü süs için mi konmuştur? Yurttaşların en temel hakkı olan eğitim, Atıfbey Mahallesi sakinleri için neden çok görülür!

Sayın Milli Eğitim Bakanı, İl Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Gaziemir Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer beyefendi bu konuyla ilgili ne düşünüyor acaba?

Onların ne düşündüğünü bilmem ama "Almanya'nın bile kıskandığı" bir ülke yaratan hükümetimizin ne düşündüğü çok belli.

***

Evlatları okuldan, sıcak bir eğitim yuvasından uzak çırpınadursun, hükümetimiz birkaç yıl önce Gaziemir'e devasa bir hükümet konağı kurmak için harekete geçti. Tesadüfe bak ki tam da Atıfbey Mahallesi sınırları içinde... 10 bin 51 metrekarelik arsa üzerine kurulan ve kabası büyük ölçüde tamamlanan bina, 7 bin 700 metrekare kapalı alana sahip olacak. Kısaca, yavru bir Saray... Hatta yavruluktan da çıkmış, epey bi serpilmiş Saray...

Neymiş efendim, kaymakamlık ve ilçedeki dağınık durumda olan tüm kamu kuruluşları bu binada toplanacakmış... Eyvallah! Gözümüz yok... Gözü olanın gözü çıksın. Yap... Yap da illa ki böyle devasa, ihtişamlı mı yapmak zorundasın?

Bu milletin evlatları ne olacak? 10 dönümü gösteriş için bulup şu pandemide bile inşaatını bitirebiliyorsanız, pekala bu ülkenin geleceği çocuklar ve gençler için de 2 dönümlük yere bir eğitim yuvası yapabilirsiniz... Ama yapmazsınız.. Neden? Çünkü okul aydınlatır... Karanlıktan beslenenin aydınlığa tahammülü olmaz.

***

Ama biz yine hatırlatalım; karanlığın kendine bile hükmü yoktur... Bir gün bir güneş doğar, yırtar tüm karanlığı... Tıpkı 1919'daki gibi... Teni değil sadece, yürekleri de ısıtır, boğulur tüm karanlıklar aydınlık ufuklarda... Okullar da şenlenir, haneler de...

***

İşte o Gazemir Yeni Hükümet Binası'nın son hali:::

Tamamlanınca böyle olacak: