GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Çiğdem Kılıç
YAZARLAR
13 Ocak 2021 Çarşamba

Engelleri fırsata çevirin

Bazı şeylerin daha ötesi yok. El değmemiş doğada olmanın şahane keyfi mesela... Üşüyor oluyorken yürümek... Bazı hislerin tarifi yok. Aşk gibi... Kimse tanımlayamaz mesela. Elbette köşemde aşkı uzun uzun anlatmayı isterdim, benim de tanımım olmamasına rağmen...

"Bize her yer spor alanı sloganını" geliştirdim mesela, halk sağlığı çalışması yaptırdığım tüm gruplarda. İnsanın yeter ki alışkanlığı olsun, gör ki nasıl disipline oluyor. Bunlar mesleki tecrübelerimiz elbette. Tabi işin doğa tarafı da var.

2021 yılının ilk yazısında çok sevdiğim bir yerdeyim. Burası Türkiye’nin çatısı Çıldır gölü... Kışın sık sık haberlerde duyarız, göl dondu ve manzara resimlik derler. İşte bugün burada yürüyebilmek, nefes alıyor olmak, belki de bilinmezliklerimizi düşünerek sonsuz ufka dalabilmek... Hepsi, herşey bize bu duyguları yaşatmaya yetti. Tıpkı aşk gibi.. Açıklanamaz eşsiz bir ruh halindeyiz...

Dünya yoruldu, hem de gözle görülmeyen ufacık bir bakteriyle... Hem çok güçlüyüz, hem çok zayıfız dedirten bir bakteri bize engeller koydu. Çevirebildik mi mesela fırsata bunca engel hallerimizi. Evlere kapandık, sahi normal zamanlarda çok mu yürüyorduk, çok mu saygılıydık insan haklarına, hayvanlara ve tüm canlılara... 

Ölmedi mi yine kadınlar! Açıklayan var mı bu durumu. Eziyet edilmedi mi hayvanlara. Kimler saygısızlık karşısında saygı gösterebildi. Ya da kimler bilmem ne oldu. Bahaneler olduktan sonra dünya yorulmaya devam edecek. Tüm mahsun canlılar horlanacak, hayatları zindan edilecek.

Ne oldu mesela, aklımız başımıza geldi mi ki evlerde! Çevirebildik mi fırsata tüm olup biten herşeyi mesela.

Hem kızgınım, hem kırgınım hem tarifsiz duyguyla bu şahane gölde nefes alıyor olabilmek müthiş!

Herkese sözümüz geçmez üstelik, biliriz. Ve fakat sözümüze güvenenlere yazımız tabi.. Hadi kalkın daha çok yürüyün, yapraklarla konuşun, sevin sadece yaşadıkları için tüm nefes alan canlıları, hadi kendi bedeninize hoyratça davranmayı bırakın. Su için. En sade haliyle içinde nefes aldığınız bir su olsun.

Ağaca yaslanın, onunla bütünleşmek aşka benzer. Bilmediğiniz ama çok sevdiğiniz bir yer keşif edin, saatlerce yürüyün engel olan mı var. Zihniniz ele mi geçirmiş sizi bundan da geçin geçebiliyor olmanın iradesini elinize alın. Kontrol sizde olsun hayatınızın sağlığınızın, bedeninizin, sözünüzün, duygunuzun. Unutmayın bu hayatı kimse kimseye hediye vermedi. Unutmayın, bu hayatı başkası için yaşamak kendinize kurşun sıkmadır... Unutmayın, bu hayat ölünce bitiyor... Ve unutmayın bu hayatı iyi yaşamak zorundasınız. Yoksa siz zaten kendi hayatınıza ihanet etmiş olmakla bir katil olacaksınız. İnanın en çok bildiğim şey budur. Bu konuda tecrübeliyim en azından.

Aşka benzer hayatımızın rotasını belirlemek, zorlu yollarda geçmek, ışığa kavuşunca mutluluktan yemekten kesilmek, hayatın kendisi aşk mesela. Aşkı kendiniz için çok derin yaşayın, sıkıca sarılın bu aşkı kimseye vermeyin.