GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
8 Ağustos 2019 Perşembe

Tahrip edilen sadece Kazdağları değil

Kanadalı Alamos Altın Firması Türkiye’de iki ayrı proje daha yapıyor. Çanakkale – Balıkesir güzergahında bulunan AĞI dağı ve Çamyurt’da iki altın projesi daha devrede. Türkiye gündemini Kanadalı madencilik şirketi ALAMOS GOLD'un Kazdağları’ndaki ağaç katliamı belirliyor. Ancak yetkililer bu konuda kamuoyuna tam bilgi vermiyor. 

Kanadalı Alamos firmasının 1 yerde değil, 3 farklı bölgede "ALTIN ÇIKARMA PROJESİ" var...
Kanadalı firma AĞI dağı ve Çamyurt’da iki altın projesi daha yürütüyor. 
Firmanın resmi web sitesinden aldığım bilgilere göre Alamos Gold firması altın çıkarma hakkını bu 3 bölgede (Kazdağları, Kirazlı, ve Çamyurt) 6 Ocak 2010 tarihinde “Teck and Fronteer Development firmasından” 90 milyon dolar karşılığında satın alıyor. Türkiye’ye ait olan madenleri yabancı firmalar birbirleri arasında alıp-satıyorlar. 

Kimdir bu Kazdağlarını satan “Teck and Fronteer Development” Firması ? 
Büyük ortağı Dominic S. Barton isimli bir Amerikalı. Bu Barton efendi Türkiye9 ekonomisine danışmanlık etmesi için çağrılan McKinsey'in çok üst düzeyde bir yönetici ve ortağı. Amerikan McKinsey'in Türkiye ekonomisine yön verme süreci bizzat Çumhurbaşkanı Erdoğan tarafından iptal edilmiş, şirket USA’a postalanmıştı. 
2010 öncesi kapattığı Türkiye maden haklarını 90 milyon dolara Kanadalı Alamos Altın şirketine satan bu Barton efendi aynı zamanda Pentagon ve CIA için hazırladığı raporlar ile ünlü. 

Gelelim Ağı Dağı, Çamyurt ve Kirazlı altın geliştirme projelerine, 
Ağı dağı Çanakkale'nin yaklaşık 50 km güneydoğusunda, Kirazlı (Kazdağları), Ağı Dağı'nın yaklaşık 25 km kuzeybatısında yer almaktadır. Bu şirket ayrıca, Ağı Dağı'na yaklaşık 4km uzaklıkta bulunan Çamyurt yatağını da satın almıştır. 2012 de başlayan Ağı Dağı ve Kirazlı' da altın arama fizibilite çalışmaları 2017’de tamamlanmıştır. 
Buna göre sadece AĞI dağından her sene 177.600 Ons altın, 444.200 Ons gümüş çıkarılacak ve yılda 411 Milyon Dolar gelir elde edilecek. 6 sene sonra maden tükenmiş olacaktır. Şirket bu madenden her yıl 313 Milyon Dolar gelir elde edecek, bu gelirin 15 Milyon Dolarını vergi olarak Türkiye’ye verecektir. Ağı Dağı ve Çamyurt proje yatırım finansmanı ise şirketin faaliyetlerine başlamış olduğu Kazdağı’dan elde edilecek gelir ile yapılacak. (Kaynak : Şirketin kendi açıklamaları)

Ağı Dağı arama ve maden çıkarma imtiyaz hakkı
Ağı Dağı ve Çamyurt’ da on beş farklı çalışma alanında toplam 10.514 hektar alanda keşif lisansı olan Alamos Altın şirketine aittir. Şirket buna ek olarak 31 Aralık 2011 tarihinden sonra, ihalelerde 5.171 hektar daha imtiyaz hakkı satın aldı. 

Madencilik ve işletme nasıl olacak?
Ağı Dağı'nda geleneksel açık ocak madenciliği yapılacak. Yani toprak üstünde ne kadar bitki, ağaç, orman vs. var ise Orman Bakanlığı tarafından bertaraf edilecek, (Orman katliamı) maden açık çukurdan yüzeye çıkarılacak. Madeni çıkarmak için geleneksel matkapla delme, dinamit ile patlama yapılacak, yükleme ve taşıma süreci devreye girecek. Madenin işletme süresi boyunca çıkan atıklar, Deli Çukuru bölgesinde yapılacak siyanür havuzu temel taş dolgusunda kullanılacaktır. 
Ağı Dağından günde 30.000 ton maden çıkarılacaktır. (Yılda 11 milyon ton), çıkan cevher iki ön taş kırıcıya, bilahare tekrar ezilerek tamburlara gönderilecek. 54.4 milyon ton mineral depolanacağı 70 metrelik tepeler oluşacaktır. 
Hazırlanan bu hammadden Adsorpsiyon-Desorpsiyon-geri kazanım (“ADR”) metodu ile seyreltilmiş siyanür ile doldurulmuş havuzlarda 90 gün içinde Altın ve gümüş üretilecektir. 

Siyanür havuzlarının ihtiyacı olan su nereden gelecek ?
Orman ve Su İşleri Bakanlığı - Devlet Su İşleri (“DSİ”) ile birlikte, Ağı Dağı projesinin işleme suyu ihtiyacını karşılamak için bir su barajı/rezervuarı projesi tasarlamıştır.
Ağı Dağı su rezervuarı Kirazlı projesi için inşa edilecek su rezervuarından bağımsız olacaktır. Rezervuar projesine ilişkin fizibilite çalışması DSİ tarafından onaylanmıştır. Yani bölgede ki su kaynakları siyanürlü altın üretimi için devlet tarafından bu firmaya verilecektir. Siyanür ile kirletilmiş bu çok tehlikeli suyun tekrar nasıl temizleneceği, yeraltı sularına karışmasının nasıl önleneceği 551 sayfalık projede sarih olarak belirtilmemiştir

551 sayfalık PPT projesinde o kadar çok ihlal, vatana zarar verme, topraklarımızı ve milli servetlerimiz bedavaya yabancılara peşkeş çekme süreçleri var ki, tüm bunları yazıya döksek okunamayacak kalınlıkta bir kitap olur. 

Sonuçta “Şehit kanları ile kazanılmış vatan topraklarına ancak bu kadar hainlik yapılır” demekten başka söz kalmıyor.