GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
27 Ocak 2020 Pazartesi

Siyasilerin deprem bölgesi ziyaretleri yasaklanmalı!

Memleketten hep aynı manzaralar, herhangi bir yerde deprem, afet, facia, bina yıkılma olayı olunca, bütün siyasiler oraya üşüşüyor.

Felaketzadeleri yanlız bırakmamak onların yanlarında olduğunun gösterimesi ve moral vermek açısından önemli ve değerli davranış.

Ancak birçok siyasetçi kamaraların bol olduğu bu felaket merkezlerine sadece reklam için gidiyorlar. Gitmelerinde bir mahsur yok ama illa da tam kurtarma çalışmalarının yapıldığı, kaybedilen her dakikanın insan hayatı için önemli olduğu, kurtarma ekiplerinin dikkatlerinin bir noktada olduğu facia merkezilerinde ne işleri var ?

Eğer gerçekten dayanışma gösterecekler ise faaliyet merkezlerinin 5-10 km ötesinde, kurtarma ekiplerinin işlerini engellemeden basın toplantılarını veya her ne ise yapsınlar.

Facia merkezlerine üşüşen siyasetçiler yüzünden afet merkezinde sadece afet ile uğraşması gereken mülki amirler, valiler, polis, jandarma ve diğer amme ekiplerinin görev alanı değişiyor, işlerini yapamaz hale geliyorlar.

Afet yöneticiler reklam amaçlı bölgeye gelen siyasilerin hışmından korktukları için, işi gücü, afet çalışmaları bir tarafa bırakıp bunların reklam programlarını, korumalarını, basını, yiyeceklerini, içeceklerini organize ediyorlar. Bu hazretler yanlarında ki korumaları, kameralar, gazeteciler, partililer ile çalışmaları engelliyorlar. Acil yardıma ihtiyacı olan afetzadeler perişan oluyor, yardım bekliyorlar.

İşin enteresan tarafı ise, olay yerinde timsah gözyaşları dökenler meydana gelen facialara “önceden tedbir almayarak” meydana gelmesine neden olan dolaylı sorumlular. Mütessil sorumluluktan dolayı Japonlar gibi harakiri yapan, istifa eden tek bir yönetici olmadı Türkiye'de..

Seversiniz, sevmezsiniz son elim depremde en iyi duruşu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu sergiledi. Deprem bölgesine gitmedi. Eminim ortalık sakinleşince gidecektir.

Elimde olsa, kanun çıkarır, afet için görevli olmayan tüm ziyaretçilerin 30 gün bu bölgelere bölgeye girmelerini yasaklardım.. 30 gün sonra zaten olay soğuduğu, unutulduğu ve kameralar bölgeden gittiği için hiç birisi oralara gelmez..