GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
14 Ağustos 2020 Cuma

Quo-Vadis EGE ?

Orman yangını, rant, talan, işgal?, gasp, nereye gidiyoruz? 

IŞİD Irak ve Suriye’yi işgal ettiğinde? insan katliamının yanı sıra önlerine gelen her şeyi, şehirleri, yeşillikleri, antik kentleri, bin yıllık mezarları, tarihi eser ve camileri imha etti. Allahtan bölgede fazla orman, yeşillik yoktu, çöldü, olsaydı onları da yok ederlerdi. 

Türkiye’deki son orman yangınları, koy işgalleri, tarihi eserlere karşı saldırılar (En son Galata kulesi), yeşil olan her alanı yok etme, İstanbul ve Çeşme Kanalı gibi tahribatları gördükçe, “IŞİD veya başka bir düşmanın saldırısı altında mıyız?” diye düşünmekten kendimi alamıyorum. 

Zaten ekonomi siyaset moral diye bir şey bırakmamış. Gün geçmiyor ki negatif yeni bir olay ile moraller dip yapmasın...

Güzelbahçe'de tarım arazisine inşaa edilmeye çalışılan Go-Kart ralli pisti halkın direnişi ile geçici olarak durduruldu. Alaçatı’da sörfü bitirecek deniz işgaline müdahale edildi ama su olumlu gelişmeye bile sevinemeden daha kötü bir haberle karşılaştık.

Dün öğleden sonra Çeşme güneyindeki tarım ve zeytinlik bölgesi Ovacık’ta inanılmaz bir yangın başladı. Rüzgarın etkisi ile tüm bölgeye yayıldı. Bundan bağımsız olarak dün gece saat 23.00 sularında Çeşme’nin 50-60 km kuzeyinde olan Karaburun- Balıklıova’da başlayan orman yangını Ildır’a dayandı, yüzlerce hektar arazi yandı kül oldu. Oraların gerçek sahipleri olan hayvanlar feci şekilde can verdi.

Ne hikmetse, bu yıl İzmir ve Ege'de orman yangınlarında sayı olarak yüzde 100'lük bir artış var. Orman Bakanı Pakdemirli bile yangılarda sabotaj var dedi. Nitekim sabotajcılardan bazıları yakalandı ve hapse konuldu. 

Neden EGE? 

İzmir- İstanbul arasındaki otoyolun açılması İzmir’e ulaşma süresini 5 saate düşürdü. İstanbul’da arazi kalmadı. Kanal İstanbul’u Araplar kaptı. Vahşi kapital beton rant haydutları hala bakir olan İzmir’i, Ege’yi, Çeşme-Urla yarımadasını keşfetti. Bölgedeki geniş tarım ve orman arazileri haydutların iştahını kabarttı. Aynı oyunu Marmaris, Bodrum, Antalya’da defalarca oynamışlardı. Ormanları yakmışlar, zeytinleri tahrip etmişler, tarım arazilerini yok etmişler, yerlerine beton şehirler inşa etmişlerdi. 

Şimdi sırada EGE var

Sabotaj İle rant amaçlı orman yangınları çıkarılıyor. Adamlar gelecekten emin: “Önce yakalım, işgal edelim, nasılsa devlet baba karışmaz, üç-beş sene sonra da devlet buraları bize otel-rezildans için verir”

Orman yangınlarını kısmen önlemenin bir yolu var: 
Tek bir maddelik kanun:

1) “Yangın ile tahrip olan orman alanlarına 100 sene inşaat yapılamaz, tek bir çivi dahi çakılamaz” 

Devlet eli ile her türlü doğa katliamına destek olan iki yüzlü muktedirler sıkıyorsa çıkartsınlar bakalım böyle bir kanunu...

Var mı bu memlekette vatanını seven ve bu kanunu çıkaracak bir babayiğit?

Orman değil, içimiz yandı.