GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
22 Haziran 2019 Cumartesi

Karanlık tablo

Öcalan’dan, Barzani’den medet umar hale geldiler. 

İstanbul’u ikinci defa kaybedeceğini anlayan AKP panik içinde anlaşılmaz tavırlar sergiliyor. Parti içindeki kurmaylar Mart seçimlerinde az farkla zafer kazanan muhalefet adayı Ekrem İmamoğlu’nun bu kez hem yine kazanacağını hem de farkı açacağını önden gördüler. 

Esas problem İstanbul değil, problem Erdoğan’ın “Yenilmezlik-Surda gedik açtırmama” şehir efsanesinin yıkılmakta olduğunun yarattığı panik havası. İstanbul’daki ikinci yenilgi, Erdoğan’ın siyasi kariyerini başlatan şehri kaybetmesinin ardından Erdoğan için büyük soruların gündeme gelecek olmasıdır.

İstanbul seçimlerine AKP İstanbul adayından daha fazla angaje olan ve neredeyse Erdoğan – İmamoğlu’na karşı adaylık görüntüsü veren Erdoğan’ın seçimi kaybetmesi halinde zaten zor durumda olan Türkiye ekonomisi ve Türkiye’nin sorunlu diplomatik ilişkileri daha da derinleşecek. Bu gelişme “kayıtsız-şartsız Erdoğan”cı kesimde derin bir hoşnutsuzluk yaratabilir ve kendi partisinin geleceğine ilişkin geniş çaplı sonuçları olabilir. 
Olası bir İmamoğlu İstanbul zaferi Erdoğan’a ve partisine olan güven erozyonun tetikleyicisi olacak ve yakın bir dönemde Erdoğan’ın başkanlığının sorgulanması sürecini başlatacaktır. 

İstanbul seçimlerinin kaybı başka bir inisiyatifi ön plana çıkararak “Fabrika ayarlarına” dönmüş yeni bir AK Parti kuruluş sürecini de tetikleyecektir. AK Partide çok fazla memnuniyetsizlik olduğu Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve arka planda ismi çok fazla dile getirilen Ali Babacan ismi liberal ekonomik bakış açısıyla yeni bir parti ortaya çıkarır ve daha merkezci olacak olan bu parti kolaylıkla, Erdoğan tarafından yaratılmış besin zinciri üçgeninde AKP taraftarlarının ve üst orta sınıfın desteğini çekebilir.

Bu gelişmeler karşısında AK Parti elindeki tüm kozları İstanbul için devreye soktu. 
Apo’yu asmak için ortaya idam ipi atan Bahçeli bile Apo’nun son mektubuna sarıldı. 
HDP'nin Öcalan'ın çağrısına uymamasını eleştiren Bahçeli, "PKK’nın siyaset acentesi HDP’nin teröristbaşının uyarısına rağmen marazi ve mahsurlu stratejisinde bir değişikliğe gitmeme iradesi 23 Haziran üzerinde oynanan ahlaksız oyunu iyice gözler önüne sermiş olacaktır" dedi.

Başka bir karanlık işbirlikçi olan Vatan Partisi Başkanı Doğu Perinçek ise “Tayyip Erdoğan ile aynı gemide olmak, bugün Vatan Savaşı mevziinde olmanın en belirleyici tavrıdır. Eğer Tayyip Erdoğan düşmanlığına kilitlenirseniz, Türkiye gemisindeki konumunuz ikide bir tehlikeye girer” dedi ve İmamoğlu’nu ABD adayı olarak niteledi. 

31 Mart seçimi öncesi Saadet Partisi’ni “terör”le işbirliği yapmakla suçluyorlardı. İstanbul seçimlerine kısa süre kala, AKP Saadet Partisi’ne övgüler düzüyor, Binali Yıldırım da Saadet Partililerden özür diliyor, Kürtçe konuşuyor, Kürt kardeşlerim diyor.. 

AK Parti muhalifleri Kürt seçmenlerin oylarına yönelik hamle kapsamında, PKK'nın elebaşının mektubunun kamuoyuna açıklamasına büyük bir tepki içinde. Muhalifler Türkiye’nin başına bela olan PKK kurucusu Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesine 8 yıl aradan sonra izin verilmesini “Ver İstanbul'u, al Suriye'yi” diye yorumluyorlar. Apo’nun son söylemlerini İstanbul seçimini kazanma uğruna kullanan aynı politikacılar, daha önce “Bebek katili” olarak nitelendirdikleri Öcalan’nın bir anda “milli ve yerli” ilan edilmesinde bir beis görmüyorlar, HDP'ye ‘Tarafsız kal' demesini ön plana çıkarıyorlar. Bu iki yüzlü tutum AKP ve MHP tabanında hiç unutulmayacak çok büyük bir rahatsızlık yaratmış durumda. 

Öcalan mektubuna rağmen HDP, İmamoğlu’na destek tavrını değiştirmedi.  Apo’dan AK Partiye son dakikada gelen bu destek Kürt kökenli seçmenin “İmamoğlu” tercihini ne kadar etkiler hala büyük bir soru işareti. Belki de Sayın Erdoğan seçimlere son 72 saat kala İmamoğlu’nun yaptığı gibi hiç TV’lere çıkmamalı, beyanat vermemeliydi. Erdoğan’ın son açıklaması “Kürt de olsa, benim kardeşlerimdir” talihsiz söylemi Kürtleri yanına çekmekten çok, daha fazla kızdırmışa benziyor.  

 

Yazarın Diğer Yazıları