GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Mustafa Akbaş
YAZARLAR
3 Mayıs 2019 Cuma

İzmir'in dağlarında çiçekler açar...

Malum, geçen haftadan beri Türkiye'de en çok konuşulan ve halen tartışılan konu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişimi... Ve peşinden bu linç girişiminin araştırılmasına ilişkin önergenin TBMM'de AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilmesi... Ben de böyle bir önergenin reddedilmiş olmasına şaşıranlardanım. Bir siyasi parti böyle bir önergeyi neden reddeder? Aklı ve vicdanları köreltmiş bir kin söz konusu sanki...

İstanbul'da da benzer bir kin manzarası vardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde sırf CHP'li Başkan Ekrem İmamoğlu ve CHP'liler istiyor diye, uyuşturucu ile mücadele ve cinsiyet eşitliği komisyonu teklifi AK Partililer tarafından reddedilmişti. Ne yazık ki; Türkiye'nin iki büyük merkezinde iki büyük kin hikayesi toplumun hafızasında kalan.

***

Peki İzmir bu tablonun neresinde? Sonkale'de geçen hafta "İstanbul Meclisi'ne ders verdiler.. İzmir farkı" başlıklarıyla yazmıştık. İzmir’de CHP’li üyelerin AK Parti’den gelen Engelsiz İzmir ve Sokak Hayvanlarını Koruma komisyonlarını oybirliğiyle kabul ettiğini hatırlatıp, CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç'ın “İzmir, Türkiye'ye örnek olacak" ifadelerine yer vermiştik. Kökkılınç, "Önemli olan çoğunluğun iktidarı değil çoğulcu demokrasi" diyerek müthiş bir çıkış yapmıştı.
Bu fasılla "İzmir duruşu"nun birazını yazmıştık. Ama kalanını da anlatalım da tablo iyice netleşsin.

İki hafta önce İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin nisan ayı ikinci birleşimi Tunç Soyer başkanlığında yapılmıştı. Sakin ve saygının egemen olduğu meclis oturumu, çarpıcı jestlerle akıllara yazılmıştı. Şöyle ki; Meclis'teki sayısal azlığı nedeniyle birliğe üye veremeyen AK Parti Grubu, Başkan Soyer'e Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği'ne kendilerinin de üye vermek istediklerini iletmişti. Bunun üzerine, Soyer'in talimatı ile CHP'li üyeler Aybars Yıldırım, Ali Bor, Yahya Yıldız ve Gamze Gül Çamur gönüllü olarak birlikten istifa etmiş, yerlerini 4 AK Partili'ye bırakmıştı. Böylece 4 AK Partili üye, CHP'lilerle birlikte kuş cennetini korumak için çalışma yapma fırsatı yakalamıştı.

ASIL TÜRKİYE İTTİFAKI İŞTE BU

Aynı Meclis'te bir başka güzellik ise engelli arabasıyla rahat oturabilmesi için AK Partili meclis üyesi bedensel engelli Ahmet Uğur Baran'a özel bir sıra yapılmasıydı.
İsteklerin, yapılan jestlerin güzelliğine bakar mısınız? Bir de aklınıza İstanbul ve Ankara örneklerini getirin. Ve kendinize sorun; hangisi daha insani?

Biz de bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç'a sorduk. Sözü güncel bir tartışma başlığına getiren Kökkılınç, "Asıl Türkiye ittifakı işte bu" diyor. İBB Meclisi'ndeki herkesin parti rozetlerini kenara koyup "hizmet" odaklı bir anlayışla hareket ettiğini anlatıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da kendilerini örnek alarak daha kapsayıcı olması çağrısında bulunuyor.
Ne kadar naif bir tavır... Hakikaten bu kent başka bir kent. Bu Meclis başka bir Meclis, bu insanlar çok daha insani. Galiba tüm Türkiye için de beklenen, özlenen ve istenen tablo bu gibi.. Ne dersiniz?