GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
5 Eylül 2020 Cumartesi

İzmir Valisi'nin Güral Porselen aşkı!

Güral Porselen'in sahibi İSMET Güral açıklama yapıyor:” ÇED VE İNŞAAT İZNİMİZ VAR”
Açıklaması külliyen gerçeklerden uzak, kamuoyunu kandırmaya çalışma odaklı.
'İzmir Valiliği'nden izin aldık' diyor Güral Porselen. İzmir Valiliği ne zamandan beri Enerji Bakanlığı’na vekalet ediyor?
Aydın’da önüne gelen her jeotermale izin veren şimdiki İzmir Valisi, İzmir’e gelir gelmez, Güral Porselen’nin bu geçmiş ve mahkemece kabul görmemiş, inşaatına Valilik oluru ile izin veriyor.
Güral’ın izin dediği sürec:
Güral Porselen 2016’da 1. aşamada 3 türbin için; 10 MW altında olduğu için ÇED KAPSAM DIŞI kararı almıştı. Güral 2. aşamada bu izni 4 türbine çıkararak 'ÇED gerekli değildir' kararı almış. 2016'da Germiyan ve Çeşmeli çevreciler dava açarak İzmir 4. İdare Mahkemesi kararıyla bu izni geri dönüşsüz olarak iptal ettirildi.
İptal gerekçesi sadece türbin sayısı, kurulu güç falan değil. Bölge hassas. Koruma altında olmalı demiş mahkeme, gerekçesinde. 3. ve son aşamada yani güncel olarak; türbin sayısı 3'e düşürülmüş. Ancak mahkemenin işaret ettiği sakıncalara ilişkin bir araştırma ve değerlendirme yapmadan, 1. aşamaya döndüm deyip, İzmir Valiliği'nden 'ÇED KAPSAM DIŞI' kararının geçerliliğini devam ettirdiği yönünde görüş yazısı almış. Ve bununla yapıyor. Tam özet budur. Mahkeme kararının ardından dolanıp önüne geçiyorlar. 
Çeşme-Germiyan’lı çevreciler olayı İzmir Valisi ile görüşmek istediler. Ancak valilik, Germiyan köylüleri ile görüşmeyi reddetti. Çeşme kaymakamına gidin dedi. Sanki Çeşme kaymakamlığı Valiliğin kararını değiştirebilir gibi köylülerle dalga geçti.
Güral Porselen’in yapmak istediği izinsiz kaçak RES tesisini çevreciler dava açamadan bir an önce bitirmek. Drone fotoğraflarda “çevreci” Güral Porselen'in ormanı nasıl yok ettiği, Roma eserlerini nasıl tahrip ettiği görülüyor. 150 ton beton dökecekler her pervaneye.
Güral Porselen markasına göre davranmalı, yalan söylememeli, para kazandığı bu ülkeye hainlik yapmamalı.