GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Mustafa Akbaş
YAZARLAR
25 Kasım 2020 Çarşamba

Gültepe'de pişmiş aşa su katmak!

İzmir'in başdöndüren gündeminde dün ekranlarımıza ilginç bir açıklama düştü. Açıklamanın sahibi, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi...

Oda, yurttaşların uzun yıllardır beklediği, Konak ve İzmir Büyükşehir meclislerinde onaylanan Gültepe kentsel dönüşüm planlarına dava açma kararı aldıklarını duyurdu.

Gerekçelerini de sıraladılar...

Özetle; bölgede öngörülen nüfus yoğunluğunun fazla olduğunu, sosyal/teknik altyapı alanlarının yetersiz kaldığını ve çok hisseli parsellerin işi güçleştireceğini savunuyorlar.

Şehir Plancıları Odası'nın bu kararı ve açıklamalarının beni çok şaşırttığını söylemeliyim.

Neden mi? Anlatayım...

***

Basmane'nin arka taraflarından başlayıp Buca'nın eteklerine kadar uzanan Gültepe semti, 100 binlik nüfusu, bitmek bilmez yokuşları ve daracık sokaklarıyla zamanın ruhuna yenik düşmüş durumda.

Bilenler bilir, birçok alt yapı hizmetinin tam olarak ulaştırılamadığı bölgede, evlerin ise büyük çoğunluğu kaçak, derme çatma...

Hiçbir sosyal ve sportif aktivite merkezi yok. Yeşil alan yok denecek kadar az. Park, çarşı, AVM ara ki bulasın...

Halkın bir kısmı da alışmış tüm bu yokluğa, yoksunluğa! "Amaaan böyle gelmiş, böyle gider" diyor.

Fakat daha büyük bir kesim ise "Bizim hayatımız, gençliğimiz buralarda heder oldu, çocuklarımız bari güzel bir semtte yaşasın. Sağlam, doğru düzgün evlerimiz, parkımız, sosyal tesislerimiz olsun" diye diretiyor.

İşte böyle diretenlerin sözünü de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin hemen ardından birileri duydu. Çarpık yapılaşma nedeniyle adeta can çekişen Gültepe'nin makus talihini değiştirmek için kolları sıvadı. Bu isim ise Konak Belediye Başkanı Abdül Batur...

CHP'li Başkan Batur, göreve gelir gelmez en önemli proje olarak Gültepe kentsel dönüşümünü önüne koydu. Anketler yaptırdı, halkla konuştu, uzmanlarla oturdu, bürokratlarıyla çalışma yürüttü ve düğmeye bastı.

Nihayet, 1 yıl gibi kısa bir sürede, özverili çalışan ekip sayesinde Gültepe planları hazırlandı, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri tamamlandı, AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin de desteğiyle oybirliği ile Konak Belediye Meclisi'nden geçti.

İzmir Büyükşehir meclisinde de aynı şekilde oybirliği sağlandı. Yani tam bir kansensüs planı oldu.

Başkan Batur, bölgedeki rantı ellerinden kaybedecek kesimlerin yaydığı dedikodu ve tazviratlara ise "Başarısız olmamızı bekleyenler çok bekler. Elimizi değil gövdemizi taşın altına soktuk" diyerek kararlılığını ortaya koydu.

***

Ve Gültepe'ye ilişkin, 300 hektar alanı ve 14 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm planı, geçen 27 Ağustos'ta askıya çıkarıldı.

Toros Mahallesi ve Gültepe'ye fiziki olarak asılan planlar belediyenin web sitesine de konuldu. Muhtarlar ve tüm partilerin ilçe başkanları bilgilendirildi.

Ayrıca, belediyenin ilgili personelleri, planla ilgili yurttaşların kafasına takılan tüm soruları yanıtladı. Notlar alındı, revize edilmesi gereken yerlere ilişkin bilgiler paylaşıldı. Son derece şeffaf bir süreç yönetildi.

Planlar 25 Eylül'e kadar askıda kaldı.

Başkan Batur, birçok basın yayın kuruluşunda Gültepe planlarını tüm detaylarıyla anlattı. Bölgedeki tüm altyapının yenileneceğinin, yeşil alan ve sosyal donatı alanlarının mevcut durumdan çok ama çok daha iyi olacağının sözünü verdi.

Yurttaşlarla "uzlaşma" içinde yürüyecek bir modeli uygulayacaklarını aktardı.

Kafalardaki soru işaretlerini gideren Batur, "Hiç kimse endişe etmesin. Bu taslak imar planı. Tashi için askı mühletinin geçmesini bekliyoruz. Ardından 6 aylık parselasyon süreci başlayacak" dedi.

***

Başkan Batur bunları dedi demesine ama tam parselasyon sürecinin başlayıp planların netleşeceği ve ilk kazmanın vurulacağı tarihin beklendiği sırada, bugüne kadar tek açıklama yapmamış Şehir Plancılar Odası İzmir Şubesi çıkıverdi ortaya... Şu ana kadar birçok şehir plancısının elinden geçmiş, hepsinden onay almış, iki belediye meclisinden oybirliğiyle çıkmış Gültepe planlarına iptal davası açıyor...

Şimdi bu en hafif deyimle 'pişmiş aşa su katmak' değil midir?

Yazık değil mi onca insanın emeğine, mesaisine...

Demezler mi adama, "hadi iddialarınızı geçtik de şimdiye kadar niye sustunuz..."

Bangır bangır bağırıldı televizyonlarda, sosyal medyada, gazetelerde, meydanlarda... Koca askı süresi geldi geçti... Neredeydiniz?

Planlara mı dalmıştınız çok fazla?

***

Aklıma, merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 1960'lı yıllarda, Adalet Partisi lideri iken siyasi hasmı olan CHP'lilere söylediği "Bize plan değil pilav lazım" sözü geldi, nedense...

Kimbilir Demirel de belki sizler gibi plancıları düşünerek sarf etmiştir bu sözleri...

Böylesine önemli ve hayati bir plana karşı çıkılacak zamanı bile tutturamayan Şehir Plancıları, altyapısı, üstyapısı ve sosyal dokusuyla bir kenti nasıl planlayacaklar merak ediyorum doğrusu!

Önümüz kış! Yağmur, çamur... Sayın plancıları şöyle birkaç sefer belediye otobüsüyle Gültepe'ye bekliyorum. Etrafı turlayalım biraz!

Belki bu küçük geziden sonra fikirleri değişir de hem Gültepe hem de yüce Türk mahkemeleri rahat bir nefes alır...