GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
10 Ocak 2020 Cuma

Devlet eliyle katliam

Türkiye'de soyu zaten tükenen zavallı hayvanlar devletin verdiği izin ile yabancı avcılar tarafından vuruluyor.

Türkiye'de ki av turizmi şirketleri bu hayvanların vurulma iznini Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açtığı ihalelerde satın alıyorlar ve Amerikalı, Avrupalı avcılara "Av Turizmi" altında yüksek ücretlere pazarlıyorlar.

En son Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yer alan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda yaban keçisi avı için ihale açmıştı. Toplam 11 yaban keçisinin avlanması için açılan 2 ihalede keçi başına 7 bin 400 TL taban fiyat belirlenmişti.

Devletin Resmi sitesi ilan.gov.tr'de yayınlanan ilanda
"2 parti halinde toplam 11 adet yaban keçisi kotalarının avlattırılması işi 14.05.2019 tarihinde Salı günü yukarıda belirtilen saattlerde tablodaki sırasına göre, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 35 (a) ve Döner Sermayeli Kuruluşlar İhale Yönetmeliği’nin 29 (a) maddesine göre “KAPALI TEKLİF ÜSULÜ” ile ihale edilecektir." denilmişti.

Yurt dışından gelen "avcılar" da, bu geyikleri, keçileri, karacaları, para karşılığı vuruyorlar. Modern dürbünlü ve çok uzağa atış yapabilen "suikast" silahları ile yurdumuza gelen müthiş "Avcılar" ise yerli satılmış av rehberleri eşliğinde bu masum hayvanları orantısız güç kullanarak avlıyorlar.

Dönüşte evlerinin duvarına dekor olarak asacak kafalarını kesip, yanlarında götürüyorlar.

Ormancılar, devlet, güvenlik güçleri konuyu çok iyi biliyor ve müdahale etmiyorlar, zira kanun böyle. Güya ülkeye döviz geliyor. Bazı gerzek turizmciler de konuyu "alternatif turizm" olarak pazarlıyor.

Esasında gelen avcılarda avlanıyor. Bizim uyanık "Av Turizmcileri" dağlarda yerlerini bildikleri yabani hayvanları besliyor ve hep oraya gelmelerini sağlıyorlar. Daha sonra "müthiş avcılar" gelince, güya hayvanları şıp diye bulup katliama yataklık yapıyorlar.

2018'de yapılan "av turizmi" kapsamında, yaban keçisi, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, kızıl geyik, Anadolu yaban koyunu ve ceylan olmak üzere 2 bin 546 yaban hayvanının öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Dünyada hiç bir ülke zaten yok olmuş yabani hayvan reservini döviz gelecek diye bu şekilde imha ettirmez.

Kendi ruhsatsız avcılarımız zaten yeterince kanunsuz kıyım yapıyor, birde devlet eli ile bu kıyıma destek vermek akıl dışı bir uygulamadır.

Türkiye'nin bu kanaldan gelecek dövize de paraya da ihtiyacı yoktur. AV Turizmi tamamen yasaklanmalıdır..