GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
20 Ağustos 2019 Salı

Cayır cayır yaktılar İzmir’i..

İzmir 13 Eylül 1922’den beri böyle bir yangın görmemişti. “Büyük İzmir Yangını” (Great Fire of Smyrna) olarak tarihe geçen bu yangın Basmane'de başlamış beş gün devam ederek İzmir şehir merkezini (Fuarı alanını) tamamen yok etmişti.

97 yıl sonra aynı manzara ile karşı karşıya kaldı İzmir. Şehir merkezi yanmadı ama İzmir’in ciğerleri ateşe verildi. 18 Ağustos 2019 Pazar günü ilk Karabağlar’da, Urla Demirciler’de, Efem Çukuru, Seferihisar sırtlarında 4 farklı bölgede ormanlık alanlarda aynı anda başlayan yangın, üç gündür devam ediyor, ne zaman söneceği de belli değil. Yangının çıkma sebebi hakkında çok yorumlar yapıldı, canı yanan İzmirliler bunun bir tesadüf olmadığı öne sürdü, sonuçta en son dün akşam Urla-Ulamışta yangın çıkardığı iddia edilen iki kişi jandarma tarafından göz altına alındı.    

Her ne sebeple olursa olsun, çıkan yangına karşı yapılan yarı gönüllü resmi mücadele insanları isyana teşvik etmeye devam ediyor. Orman söndürmek için çok kısıtlı imkanlara sahip olan İzmir ve ilçe belediyeleri, halk ile el ele ellerindeki tüm imkanları seferber ettiler ama, devlet işin içine ulusal meseledir diye tam girmeyince çok başarılı olamadılar. Tunç Soyer başta olmak üzere tüm ilçe belediye başkanları yangın bölgelerinde umutsuz bir savaşın içindeydi. 

Ormanlardan sorumlu Egeli Bakan Pakdemirli ise devleti seferber edip, tüm imkanları ortaya koymak yerine haber sunucusu gibi bölgede olanı biteni aktarmaya devam etti. 24 yangın söndürme helikopteri iş başında dedi, 6 helikopterden fazlasını gören olmadı. THK’nın profesyonel yangın söndürme uçakları hangarlarda bekletildi, yetkili bakan hükümeti ikna ederek bir yangın uçağı bile kaldıramadı, kiralayamadı. Yüksek rüzgar hızında helikopterler zaten yangına karşı fazla etkili değil. Geniş alan orman yangınlarında bir yangın uçağı 10 helikoptere bedel.

Yunan’a bile yardım teklifi, İzmir’den esirgendi… 

Avrupa’nın en güçlü yangın uçağı filosuna sahip olan Türkiye geçen yıl Yunanistan’da çıkan orman yangınına yangın uçakları müdahale etmek için yardım teklif etmiş, Yunanistan ise “ihtiyaç yok” diye kabul etmemişti. Yunan’a yapılan yardım teklifi “Gavur İzmir” için ne yazık ki devreye bile sokulmadı, hiç kimse kaldıramadı hangarlarda boş boş yatan Avrupa’nın en güçlü yangın söndürme uçak filosunu.

İzmirli’nin yüreği yandı..

Orman yangını haberleri sunucusu Bakan Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre 500 hektar büyüklüğünde orman (800 futbol sahası) yandı, ama gerçekte ne kadar yandığını tam bilen de yok.

Sadece ormanlar yanmadı, soyu zaten tükenme aşamasına gelmiş binlerce kuş, endemik bitkiler, tüm canlılar bu yangında telef oldu. Avrupa-Afrika göçmen kuş güzergahı bölgede göçmen kuşlar için konaklama alanı kalmadı. Bu çerçevede bence bölgede “av mevsimi” bile yasaklanmalı. Kalan canlılar yaşasınlar en azından.

THK yerine uçağı bile olmayan mimarlık firmasına yangın söndürme işini veren Bakanlıktan fayda beklemek…

Orman yangınları söndürme işini THK yerine uçağı bile olmayan bir mimarlık şirketine veren Orman (Tarım) bakanlığından fazla bir şey beklememek lazım. Türkiye’de yangın söndürme faaliyetlerini 35 yıldır sürdüren THK, Avrupa’nın en büyük özel uçak yangın hava söndürme filosuna sahip bir kurum. Türkiye’de 2 binin üzerinde orman yangınına müdahale etmiş olan tecrübeli THK’ya söndürme işi verilmedi. Söndürme işi elinde hiç yangın söndürme uçağı bulunmayan özel bir helikopter firmasına 104 Milyon TL’ye devredildi. Tecrübeli THK’nin verdiği teklif ise 70 milyon TL idi. Yani ihaleyi 34 milyon TL daha pahalı olan helikopter şirketini kazandı.

Geçtiğimiz haftalar THK yetkilileri “Ciğerlerimiz yanıyor. THK; Türk halkının, Türk milletinin malıdır. Kurumsal ve kamusal sorumluluğumuz gereği hiçbir bedel beklemeden ‘hazırız’ dedik. Yangın uçaklarımız hazır, Bakanlığa da ilettik ama Bakanlık ihtiyaç olmadığını bildirdi” diye açıklama yaptı ama bakanlıktan duyan bile olmadı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bağış kampanyası açsın, baharda İzmir’in “çiçek açan dağlarına” 2 milyon fidan dikelim.

48 saattir İzmir yanıyor!!! İzmirli yalnız, İzmirli destek alamıyor ama İzmirli “Ümitsiz” değil.

İsteyince yeniden diker bu ormanları, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer ilk sinyali verdi bile:

1.) Yanan Bölgelere 1 m2 bile imar izni verilmeyecek…

2.) Ağaçlandırma kampanyası başlatacağız..

İzmir Belediyeleri, baharda “Bir günde 2 milyon ağaç dikme şenliği” düzenlemeli..  

İzmir Belediyeleri, şimdiden “Yangın Uçağı Alma” bağış kampanyası başlatmalı..