GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Çiğdem Kılıç
YAZARLAR
8 Aralık 2020 Salı

Beşiktaş'ta bir başarı hikayesi...

Sen Türkiye’de imkansızı başarmış bir teknik direktör ve antrenörsün. Futbol erkek hegomanyasındayken, üstelik.
Gerçek kahramanlar, gerçek başarılara inananlardır sadece ve fakat bu macera nasıl başlar?

MUTLUCAN ZAVOTÇU

Beşiktaş Kadın Futbol Takımı'nı 9 yıl boyunca namağlup yapmış ve finalden finale koşturmuş bir adam, bir teknik adam, bir spor bilimci.

*** Seni kısacık tanıtamam çok uzun hikayen, sen kendini en iyi kaç cümleye sığdırabileceksin?

İdealisttim. İnandıkları uğruna her şeyi yapmayı göze alabilecek biriyim. İş anlamında da disiplinli, belli bir sistem ve prensiplerin varlığına ve bunun sürdürülebilirliğinde başarıyı getireceğini açıklayabilirim.

*** Zor muydu Kadın altyapı futbol takımı almak ve başarıya götürme yolu..

Tabi ki zordu. Biz bir takım oluşturduk. Özellikle BJK gibi köklü bir kulüpte. Kadınların özellikle de toplumun her kademesinde yetkinlik ve etkinliği azken. Maddi manevi çok şeyle mücadele ettik. Çok destek aldık, çok engel de vardı. Kızlarımıza kattıklarımız tüm yorgunluğumuzu unutturup, yerini tatlı yorgunluklara bıraktı. Süreç zordu. Bunun mutluluğu ve keyfi paha biçilemezdi.

*** Tek başına kaldığında muhasebeni merak ediyorum. Mesela ağladığın oldu mu?

Tabi ki de tek kaldığımız çok zaman oldu. Arabanın içinde çok ağladım. Çok köklü bir kulüp de bir yapılmayanı yapıyorduk. Ağladığımız gözyaşlarımızın yerini mutluluk gözyaşı olarak yaşadım.

*** Bir kadın futbol takımı ve üstelik Beşiktaş gibi bir kulüp. Tam bir kurtlar sofrası değil mi?

Süreç çok zordu. Daha önce yapılmamışı, toplumdaki önyargıyı kırmak zordu. BJK’de olunca kurtlar sofrasındasın, seveni olduğu gibi, sevmeyeni de çoktu. Kuyumuzu kazan çoktu. BJK camiasının yüceliği, o ruh, yöneticilerin desteğiyle bunları aştık. Vodafone Arena'da 40 bin kişi önünde Adletico Madrid maçıyla hayalimiz gerçekleşti. Avrupa'da ülkemizi temsil ettik ve namağlup döndük Şampiyonlar Ligi'nde. Hayallerimizin peşinden gittik ve hayallerimiz bizi besledi.

MUTLUCAN ZAVOTÇU

2012-2020 sezonu boyunca Beşiktaş Kadın Futbol Takımını başarıdan başarıya götüren bir Teknik Direktör. Bir antrenör. Bir baba. Ve bir spor bilimci.

Marmara Üniversitesi Spor Akademisi Fakültesi'ni hem bölüm birincisi, hem okul birincisi, hem de sınıf birincisi olarak bitirmiş; Yüksek lisans yapmış, doktoraya hazırlanan bir teknik adam. Ona sorulduğunda kadın takımı çalıştırmak mı? Erkek takımı çalıştırmak mı? Cevabı tabi ki kadın takımı olur. Çünkü o kız çocuklarına değer veren, koruyan, kollayan sevecen bir baba ve hoca edasıyla yoluna hep devam etmiş bir adam.

*** Beşiktaş desem?

Beşiktaş bir kulüpten çok ötesi. Ruhu olan, duruşu olan, aitlik duygusunu üst düzeyde taşımanıza sebep olan duygular barındıran bir camia, Hayatımın en önemli dönemi. Vazgeçilmezim. Tarifsiz aşk diyebilirim BJK için.

*** Kadın ne ifade ediyor genel anlamda sana?

Neşet Ertaş’ın sözüyle başlarım. Kadınlar insan biz insanoğluyuz derim. Kadın olan her yer naiftir. Kadının olduğu her yer; sinema, tiyatro, spor, sanat, kültür anlamındaki her yer de kadın olmalı. Bir kadın futbol takımı çalıştırdım, ekibimde kadınlara yer verdim, destek oldum ve yardımcı oldum. Kadınlardan çok şey öğrendim. Kadının her yerde aktif olduğu bir dünya umut ediyorum.

*** Bu yola tekrar başlasaydın nerede olmayı seçerdin?

Burada olmayı seçerdim. Çünkü yürüdüğümüz yol kendi seçtiğimiz yoldu. Hayal ettiğimiz yoldu. Yolun başladığı ve sonlandığı yere kadar hep mutluyum. Yine aynı yolu seçerdim.

*** Pişmanlıkların?

Çok hatalarım oldu. BJK kariyerim boyunca, daha önceki çalıştığım dönemlerde de. Ama bunlar beni ben yaptı. Yaşadığım  her şeyde ders aldım ve mutlu oldum. Her şey hayatta dairdi pişmanlığım yok.

*** Sevinçlerin?

Ben kendimi idealleri olan, inandıkları için her şeyi göze alan biriyim. Hayatta zevk almayı bilen, ailesine ve çevresine bağlı, yaptığı işte üretmeyi esas alan, saat doldurmak için çalışmayan biriyim. Topluma, insana, dünyaya katkı sağlayan bununla birlikte hobileri olan, arkadaşlarına önem veren, hayatın sadece işten güçten ibaret  olmadığına inanan, yaşanması gereken bir sürecin olduğuna inanmış ve bunun yaşanması gerektiğinin bilincinde olan birisiyim.

MUTLUCAN ZAVOTÇU;

Sınıf arkadaşım, hemşehrim, arkadaşım seninle hep gurur duydum, başarıların benim başarım gibi oldu. Biliyorum ve de inanıyorum ki sen daha fazlasına imza atacaksın. Sendeki bu başarı, bu insan sevgisi dolu yüreğinden geliyor. Yüreğinin naifliği, mesleğine olan düşkünlüğün, kadına olan saygın takdir ettiklerimdir. İyi ki arkadaşımsın…