GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
1 Ekim 2020 Perşembe

Arap ülkeleri bile kuruyor ama...

Karaburun’da 5 MV’lık güneş enerjisi kuracağız diye, 300 dönüm ormanı yok ettiler. 
Tüm insanlık fosil yakıtlar yerine çevreye daha az zarar veren enerji üretim metotları bulma peşinde.

Doğaya en az zarar veren enerji üretim sistemlerinden birisi olduğu düşünülen rüzgâr enerji santrallerinin doğal dengeyi bozduğu, insanlarda hastalıklar yaptığı ortaya çıkınca tüm dünyada Güneş enerjisine doğru bir akım başladı.

Güneş enerjisi panellerinin üretimi, bilahire bunların kullanım sonrası bertrafı yine bir çevre sorunu olarak önümüzde dururken şu ana kadar doğaya en az zarar veren enerji üretim şekli olarak güneş enerjisi ön planda.

Tüm dünyada, bilhassa güneşi olmayan Almanya’da güneş panelleri üzerinden çok ciddi bir elektrik üretimi sağlanıyor, Arap ülkeleri bile güneş tarlaları kuruyorlar.

Türkiye güneş açısından dünyanın en zengin ülkelerinden birisi. Güneş enerjisi ile tüm Türkiye’nin enerji ihtiyacı karşılanabilir, ama ne yazıkki Türkiye’nin enerji politikaları güneş Enerji üretimine ağırlık vermedi ve şu anda güneş enerjisinde olmamız gereken noktadan çok daha gerilerdeyiz?

Bütün bunlara rağmen Türkiye’nin bir çok bölgesinde güneş enerjisi santralleri kurulmakta.
Ancak her işi dünyanın yaptığı şekilde değil kendi kafamıza göre, kendi çıkar ilişkilerimize göre kendi öz menfaatlerimize göre şekillendirdiğimizden güneş enerjisi olayındada Türkiye’ye özgü acayiplikler göstermekteyiz.

Türkiye’nin büyük bir bölümü çorak hiç bitki bulunmayan arazilerle dolu olmasına rağmen biz en güzel ormanlarımızı keserek veya en iyi tarım arazilerimizi yok ederek güneş enerji tarlaları korumakdayız.

Bunun en son örneği Çeşme-Karaburun arasında eşsiz deniz manzaralı, yetişmiş çam ağaçlarıyla kaplı 300 dönümlük bir alanı tamamen bitkisizleştirerek bir güneş enerji santrali kurmamız.
Aynı bölgede biraz daha yukarlarda bomboş çorak bitkisiz araziler olmasına rağmen güzelim ormanlık büyük iş makinalarıyla tamamen yok edildi ve bu ormanların yerine beş megavatlık bir güneş enerjisi tarlası kuruluyor. 

Çevrecilerin uyarısı hiç dikkate alınmadı, ÇED incelemesi yapılmadı, orman müdürlüğü burada ağaç vardır bile demedi, koskoca ormanlık alt tarafı beş megavatlık bir enerji üretimi için yok edildi.

Dünyada hiçbir başka millet yoktur ki bir işi yaparken öbür işi bozmasın, dünyanın en temiz enerji üretim sistemini, dünyanın en kötü enerji üretim sistemi haline getirmesin?