GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
24 Ocak 2023 Salı 16:33

Uğur Mumcu Foça'da anıldı!

Gazeteci, yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 30. Yılında Foça'da anıldı. Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi öncülüğünde gerçekleşen anma programı kapsamında, Uğur Mumcu Parkındaki anıt önünde tören düzenlendi.

Anma törenine, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, belediye meclis üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi Başkanı Şeniz Ararat ve dernek üyeleri, Foça Kent Konseyi Başkanı Orhan Gürer ve kent konseyi üyeleri, CHP Foça İlçe Başkanı Ayla Yılmaz ve ilçe örgütü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Katilleri, laik Cumhuriyetin düşmanlarıdır
Törende konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi Başkanı Şeniz Ararat ‘‘1993 ve 2001 yıllarının aynı gününde aramızdan ayrılan Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan’ı rahmetle, minnetle, sevgiyle anıyoruz. Başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımız uğruna, barış ve insanlık uğruna, adalet, demokrasi ve aydınlanma uğruna hayatlarını hiçe sayan, kaybettiğimiz tüm değerlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Hiç kuşkusuz bu kahpe cinayetler rastlantı ya da bir dönemin hezeyanı değildi. Öldürülen, katledilen aydınlarımız, Anadolu aydınlanmasının ışığını topluma taşıyan öncülerdi. Hepsi Kemalist, demokrat, laik, cumhuriyetçi, devrimci ve yurtseverdi. Onlar tam bağımsız Türkiye’den yana ve emperyalizme karşıydılar, katilleri ise laik cumhuriyetin düşmanları’’dedi.

Çağdaş ve laik Türkiye için mücadele ettiler
Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ise ‘‘30 koca yılın ardından; kalemini gerçekler için, halktan yana kullanan. Karanlığın yarattığı kötülüğü, cesaretiyle aydınlatmaya çalışan Gazeteci yazar Uğur Mumcu için bir aradayız. Onsuz geçen hiçbir yıl daha iyi olmadı, Onsuz geçen hiçbir yılda, bir başka aydının katledilmesine engel olunamadı. Gazeteciler, yazarlar, sanatçılar, profesörler; çağdaş ve laik Türkiye’ye için mücadele ettiler. Birçoğu, Uğur Mumcu’nun bahsettiği tarikatlar tarafından katledildi. Bizler, onları yalnızca anmak için değil Mücadeleye devam etmek için, bir arada olmaya devam edeceğiz. 24 Ocak günü kaybettiğimiz Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu, Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem’i ve Diyarbakır eski emniyet müdürü Ali Gaffar Okan’ı saygı ve rahmetle anıyoruz'' şeklinde konuştu. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesinin genç üyelerinden Yeşim Aslan, Şair ve Yazar Ataol Behramoğlu’nun ‘‘Uğur’a Ağıt Değil, Övgü’’ isimli şiirini okudu. Anma töreni, Uğur Mumcu anıtına karanfillerin bırakılmasının ardından sona erdi.