GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
25 Ocak 2023 Çarşamba 00:25

Başkan Soyer'den bakanlığa çarpıcı gönderme: İZMİR'DE BİR TANE U YOK... 3 BİN LİRAYLA OYUNCAK TREN ALACAĞIZ

Habertürk’te Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ulaştırma Bakanlığı'nın Halkapınar-Otogar Metrosu için 3 bin TL ödenek ayırmasına ve metro için destek vermemesine tepki gösterdi. Soyer, “İstanbul’da havalimanından gelirken gördüm U harfi var. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığını gösteriyor. İzmir’de bir tane U yok. Bir metre metro tüneli yok yaptığı hükümetin. Halkapınar-Otogar Metro hattı için 3 bin TL ayrıldı. Oyuncak tren alacağız" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili detayları anlatırken, hükümetin düzenlediğinin sadece bir anma olduğunu söyledi. Soyer, "Biz 100 yıl önce atalarımızın yaptığını Türkiye’nin geleceği için yapıyoruz. Biz bir belediyeyiz. Biz ev sahibiyiz. İzmir için Türkiye için yapıyoruz. Biz biraz daha 100 yıl önceki ruhundan yola çıkarak geleceği inşa etmek istiyoruz" dedi.

KOKU BİTECEK

Yağmur suyu ve pis suyu ayrıştırmak için kanal çalışmalarının sürdüğünü, tamamlandığında kentte koku sorunu kalmayacağını vurgulayan Soyer, hükümete İzmir'in metro projelerini desteklememesi ve ayrılan ödenekler üzerinden yüklendi. Başkan Soyer, "İstanbul’da havalimanından gelirken gördüm U harfi var. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığını gösteriyor. İzmir’de bir tane U yok. Bir metre metro tüneli yok yaptığı hükümetin. Tamamını Büyükşehir Belediyesi yaptı. Halkapınar-Otogar Metro hattı için 3 bin TL ayrıldı. Oyuncak tren alacağız onla. 4,5 kilometre hattı da yapsın istiyoruz hükümet. Şaka değil gerçek 3 bin TL ayrıldı" ifadelerini kullandı.