GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Çiğdem Kılıç
YAZARLAR
24 Mart 2021 Çarşamba

Şampiyon olmak!

20 yaşında milli sporcu ünvanı almış genç bir sporcunun düşüneceği, yapacağı, uğraşacağı konu aslında bellidir. Dünyanın ileri medeniyet yakalamış, sporu ciddiye almış ülkeler yetenekli sporculara yatırım yapar.

Ahmet Ertekin ismini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile anılırken tanımış oldum. Elbette Ahmet Ertekin’in hikayesi de çok tanıdık geliyordu şahsıma. Sayın başkan Ahmet inşaatlarda çalışırken hocasının haber vermesi üzerine kendi bünyelerindeki Ego Spor Kulübü'ne transferiyle daha iyi şartlarda antrene oluşuna ve hedeflemiş olduğu şampiyonlukları yakalama fırsatı yakın durmakta. Biz bir sporcunun şampiyonluk yolundaki antrenman programı, yeteneği aldığı madalyayı konu yapmak isteriz. Biz sporcunun zor şartlarda çalışırken, aynı anda antrenman yapmasını istemiyoruz mesela.

20 yaşındaki genç, yetenekli milli forma giyme hakkı kazanmış, ancak yaşam koşulları kötü durumunu yazmak istemiyoruz. İstiyoruz ki, sporcu sporunu yapabilmeli. Tesis, yemek, maaş sorunu olmadan dünya standartlarındaki diğer sporcularla maçlarına hazırlanabilmeli. Bir taraf da ekmek parası içim mücadele edip, diğer taraf da zor bela yürüyerek kilometrelerce yolu tepip gitmesini sporcuyu başarılı bir yere taşıyabileceğine inanmıyoruz. Biz gelişmemiş bir Afrika ülkesi değiliz. Kaynaklarımız, ekonomimizi güçlü tutmaya yeterli. Tüm diğer dinamiklerimiz olan tarih, sosyal, ekonomik, kültürel, insani değerlerimiz bize sporcularımıza sahip çıkacak güçlü bir devlet olma olanağı vermektedir.

Amacımız eleştirmek, yermek değil, bizim derdimiz spor arenasında söz sahibi olacak çok gencimiz var iken onlara destek olamadan yok olup gitmelerine çözüm üretebilmek adına ses ediyor olmak. Amacımız Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlıkların birlikte işbirliğine teşvik edip tüm illerimizdeki yetenekli genç kardeşlerimize eşit fırsatları devletimizin sunarak, onların dünya spor arenasında söz sahibi, özgüvenli gençler olabilmesine katkı sağlamak.

Ahmet Ertekin kendisine sahip çıkıldığı için Ego spor ve Mansur Yavaş beyefendiye minnettar ve madalyasını onlara armağan edeceğini dile getiren röportaj vermiş. Madalya senin hakkın ! Ertekin devlet sana sahip çıkmalı ve Mansur bey de sana yeteneğine sahip çıktı. O madalya eğer alınacaksa, o madalya senin alnının teri ve senin… Konu burada bir klüp bir kişi ve kurum olmamalı, konu devlet ve yetenekli sporcu arasındaki bağ olmalı.

Ahmet Ertekin Muay Tai dövüş sporları dalında milli sporcu. Amaç edindiği şampiyonluk her sporcunun hayal edindiği gibi Avrupa ve Dünya arenasında kürsüdür. Ahmet Ertekin’i yakından takip edip, kazandığı madalya için severek tebrik edeceğim. İnanıyorum ki Ahmet Ertekin kürsüye çıkacak ve madalya alacak. Ama ya ulaşılamayan diğer Ahmetler, onlardan haber var mı ?..

Değişim çağındayız, ancak insanın yeteneklerine verilen değer, biçilen ölçü tüm çağlarda en üst düzeyde olmuştur. Olimpiyat oyunlarının doğuş hikayesi bile bir yetenek ile doğar mesela. Yetenekler özel durumlardır. Bu yeteneklerin kullanılıp, parlatılıp etkin, nitelikli bir maden gibi işlenmesi artık devlet politikası olmalıdır. Bu olursa gerçek medeniyet yakalamış oluruz ülkece, insanca, eşit ve bizlere özellik katacak bir yol almış oluruz. Biz devletimize güveniyoruz, bu alanda gerçek bir reform yaratacağına ve yapacağına. Biz sporcularımıza güveniyoruz tüm şartlar eşitlendiğinde tüm ülke sıralamasında en üstte olabileceklerine.

Ahmet Ertekin ve diğer tüm sporcu arkadaşlarımıza hedefledikleri yolda tüm kalbi duygularımızla destek olacağız, yolları açık olsun. Ve elbette Ahmet Ertekin’e vermiş oldukları destek için Ego Spor ve sayın başkana teşekkür ederiz. Dileğimiz yetenekli tüm sporcu arkadaşlarımıza ulaşılması.