GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Muzaffer Ayhan Kara
YAZARLAR
19 Kasım 2021 Cuma

Muhtar Habibe'yle tanıştırayım sizi 

Sizi bir muhtarla tanıştırayım. Menemen'in altı kadın muhtarından birisi; Habibe Mülayim. Menemen'in merkezinden yaklaşık 25 km içeride ve 600 rakımdaki, şelalesi ile ünlü küçük bir köy olan Turgutlar'ın muhtarı. 44 seçmeni ve 50 nüfusu olan bu yayla köyünde doğup 71 yaşına gelen Habibe Hanım henüz 23 yaşındayken eşi bir trafik kazası sonucu hayatını kaybedince iki küçük çocuğuyla başbaşa kalmış. Bir daha evlenmeyip hayat mücadelesi içinde iki çocuğunu büyütüp yetiştirmeyi yeğlemiş.

500-600 civarında küçük baş, 25 civarında büyükbaş hayvan beslenen köy nüfusunun büyük kısmı emekli. Köyde 20 kadar hanenin ocağı tütüyor. Habibe Hanım, muhtarlığının ikinci döneminde. Biri erkek biri kız iki çocuk, dört torun ve iki torun çocuğu olan ve hayatın bütün yorgunluğuna karşın gülümsemeyi unutmayan Habibe Hanım'ı İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Menemen'den sorumlu daire başkanı Ali Kemal Elitaş'ın köye yaptığı ziyarete eşlik ederken tanıdım. Tek kelimeyle bayıldım ona.

"Allah razı olsun büyük başkandan, (Tunç Soyer'i kastediyor) yolumuzu yaptı" diyor Habibe Muhtar. O yol, birbirine yakın olan ve üretimi, hayvancılığı güçlü ve nüfusları da çok olan Bozalan, Çukurköy, Haykıran ile Turgutlar'ı birbirine bağlayan 5 km'lik stabilize yol.

Habibe Muhtar'ın Tunç Başkan'dan birkaç isteği ise; mezarlık duvarının iyileştirilmesi, muhtarlık ve misafirhanenin eksiklerinin giderilmesi ve bir çocuk parkı.

Turgutlar, bana öyle geldi ki şelalesi ve trekking parkuru olma kapasitesi ile İzmir Büyükşehir'in agro-turizm yaklaşımı içinde yer tutabilir.