GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Muzaffer Ayhan Kara
YAZARLAR
14 Kasım 2021 Pazar

İzmir Şişli Siyasal Buluşması

Şişli Siyasal'dan İzmir'deki arkadaşlarımla henüz bendeniz İstanbul'dayken de arada buluşurduk. İzmir'e postu temelli serdikten sonra da kontağı kurduk. Lezzetli bulunmalarımız oldu, lakin salgın girdi araya.  Son güzel ve büyük bulunmalarımızdan biri de yakın zaman önce kaybettiğimiz sevgili arkadaşımız Hasan Oktar'ın oğlunun düğününde olmuştu. Çinli gelin ve ailesiyle pek de güzel bir düğündü. Tadı damağımızda. Hasan'ı özlüyoruz tabii, eşi Ayşe ise yadigarımız.

Nihayet salgın döneminde sınırlı da olsa buluşup birlikte iki değerli sergi gezdik ve arkasından çaylar eşliğinde sohbet edip kopukluğu giderdik. Tabii kopukluk dediysem telefon ve sosyal medya mecralarında iletişimimiz hep sürdü.

İzmir'de 20-25 arkadaşız aynı fakülteden. Salgından sonraki ilk buluşmada 7 arkadaş bir araya geldik. İkinci buluşma için sözleştik bile...

Prof. Mübeccel Kıray, Prof. Turan Güneş, Prof. Yaşar Gürbüz, Prof. Kenan Erkural, Prof. Reşat Kaynar, Prof. Server Tanilli, Hayrettin Erkmen, E. Büyükelçi Mahmut Dikerdem, Prof. Melih Tümer ve daha pek çok önemli, bilim hayatında ve siyasette, bürokraside ciddi rolleri olan hocalarımızla geçti öğrenim hayatımız. İyi yetişen bir öğrenci grubu olduk 1973-1983 arasında.

Asistanlarımız ve profesör altındaki doçent ve doktor hocalarımız da doğrusu deve dişi gibiydi. Ezici çoğunluğu sonra profesör olarak akademik hayatta rol oynadılar. Örneğin bir asistanımızdan bahsedeyim; Prof. Gürbüz'ün asistanı  Prof. Yüksel Yalova şimdi ADÜ İletişim Fakültesi Dekanı. 90'lardaki milletvekili ve bakandır.

O zaman yine örneğin, ceza usul hukuku aldığımız Dr. Emin Artuk da profesör olup üniversitemizin Hukuk Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır 2000'lerde.

Türkiye’nin büyük kan dolaşımına değişik mecralarda katılan çok da öğrenci çıkmıştır bizden. Siyasetçi, yazar, gazeteci, bürokrat... Geçenlerde İzmir'in onur yazarı payesi verilen romancı Ahmet Ümit de Cezmi Ersöz de bizdendir örneğin. Halihazırda Sözcü'de köşe yazan Serpil Yılmaz, Ümit Kıvanç, Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ da bizdendir. 
Saydıklarım bir çırpıda aklıma gelenler. Sermin Bostancıoğlu gibi üst düzey banka yöneticileri, Bülent Vural gibi işinin insanları daha kimler kimler var. 
Bu arada çok sayıda akademisyen de çıktı aramızdan. Prof. Serpil Çakır, Prof. Sevtap Demirci, Prof. Emin Gürses ve daha  çok sayıda isim...

ATAM İZİNDEYİZ

Önce Atatürk İzindeyiz sergisini gezdik. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında açıldığı için atfen 29 eserden oluşan İzindeyiz Atam, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü farklı küçük objelerle resmederek anlatan bir Atatürk sergisi.

Sergideki eserlerin sanatçısı ise Hasan Kale. Fırça, renk ve resim aşkı 5 yaşında başlamış, 47 yıldır resim ve tasarım dünyası olmuş. Farklı projelere yönelen sanatçı önüne hep farklı hedefler koymuş.

Minik objelerde eserlerini devleştiren mikro art sanatçısı Kale, fark edemediğimiz ve dikkatimizden kaçan objelere farklı pencereler açıp bakış açıları getirirken tüm dünyada yepyeni bir konuşma dilinin başlamasını sağlamayı hedeflemektedir.

İSTİKLAL SERGİSİ

İstiklal Sergisi, işgal ve kurtuluş temasıyla T. İş Bankası sponsorluğunda açılan ve yıl boyunca açık kalacak bir sergi. Grubumuza sergiyi rehber olarak Eda Hanım gezdirdi başarılı sunumuyla. Belleğimizi tazeleyen ve yeni bilgiler edindiğimiz bu sergiyi burada detaylandırmak istemiyorum; mutlaka geniş bir zaman ayırarak gezmelisiniz.  Sadece şu notu düşeyim; sergiye İzmir için ilaveler yapılmış.

İki sergiyi de iki kez gezdim ve doyamadım doğrusu. İstiklal Sergisi'ni ilk defa Sözcü yazarı fakülte arkadaşımız Serpil Yılmaz ile gezmiştim o bir grup gazeteciyle gezerken. O zaman Metin Uca rehberlik yapmıştı. Atam İzindeyiz sergisini ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer açılışı yaptığında onunla gezmiştim ilk olarak.