GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
19 Ağustos 2020 Çarşamba

Çeşme'de gizli bir hazine

Çeşme= "Gözde tatil beldesi, Alaçatı Taş Evler, ünlü beach clubler, rüzgar” önyargısı yerleşmiş kafamıza.

Halbuki Çeşme yoğun tarım yapılan bir bölge. Ama Çeşme’ye gelenler Çeşme’de Yetişen ürünleri almak yerine, 200-300 km civardan gelmiş hormonlu sera ürünlerini alıyorlar semt pazarlarından.

Çoğu Çeşme’li olmayan pazarcılarda işin kolayını bulmuş, ovacık domatesi, yerli ürün, Çeşme kavunu diye ürünlere etiket koyunca ürünün nereden geldiğini bilmeyen tüketici hormonlu ürünlere talim ediyor.

Halbuki Çeşme’de büyük otobüs garının arkasında Ovacık Üretici Toptan ve Parakende pazarı diye bir yer var. Belediyenin desteklediği bu mekanda Çeşme’nin ünlü siması Mustafa abi, iki kızı İle birlikte Çeşme Ovacık’da tamamen organik olarak yetiştirilmiş yerli ürünleri Çeşmeliler’e yıllardır sunuyor.

Yaş ortalaması 60 dayanmış, yeni nesilin ilgi göstermediği Ovacık’lı ziraatciler her gün sevgi ile büyüttükleri yerli domatesi, acuru, kavunu, karpuzu, fasulyayı, hormonsuz enginarı, çeşme limonunu, aklınıza gelecek her ürünü elleri ile toplayıp Mustafa’nın deposuna getiriyorlar.

Burayı bilen az sayıda eski Çeşmeliler ve kaliteli Çeşme lokantaları bu ürünlerin dışında mutfaklarına meyve-sebze sokmuyorlar. Ovacık Üretici pazarı tipik bir manav değil, ürünler göze güzel görünsün diye makyajlanmıyor, ışık oyunları, sürekli sulama İle taze görünüm verilerek müşteri yanıltılmıyor. Soğuk hava depoları bile yok. Zaten köylüden gelen ürünler o gün içinde tüketiciye ulaştırılıyor, ertesi güne çok fazla bir şey de kalmıyor. Tek farkı ürünler kasa İle satılıyor. Kasa 5 kilo-10 kilo, biz alıp komşular İle bölüşüyoruz.

İşin enterasan tarafı ise hayatını çiftçiler ile geçirmiş Mustafa (Ertemiz) abi’nin sohbetleri, oraya sadece ürün almaya gitmiyorsunuz, Mustafa size bu bamya’dan ne pişirilir, bu patlıcandan ne olur, hangi çiftinin baklası daha lezzetlidir diye hiç kimsenin bilmediği lezzet tariflerini de Çeşme nostaljisi ile birlikte filenize doldurur.

Tarım ürünler duayeni İbrahim Yüncü dostumuzla yaptığımız son alışverişte çok düşünceli ve üzgün gördük Mustafa abiyi. “Çeşme’de tarım bitiyor, ziraat yapanların yaş ortalaması 60’ın üzerinde, yeni nesil tarım arazilerini betonculara satmayı, para bitince de oralarda yapılacak rezildanslar’da kapıcı olmayı tercih ediyor, bu ürünlerin yetiştiği tarlalar her gün azalıyor” diye içini dökerek, “Çeşme yerli ürünleri tercih edilmeli, bu ürünler 3-5 km öteden geliyor, 200-300 km’den gelen ürünler hem hormonlu hem de nakil esnasında hava kirleniyor, doğa bedel ödüyor, halk ilaçlı ürünle hasta ediliyor” diye bize ciddi bir ekoloji dersi verdi.

Çeşme belediyesi yerli tarımı, yerli ürünü desteklemek için bir dizi projeler üretiyor. Ilıca da bir üretici pazarı açıldı bile. Tarım Kooparatifi kurma çalışmaları, tarım çiftlikleri rotası, sakız üretim desteği gibi birçok alanda girişimler var.

Ancak hepimiz, Çeşme aşıkları önce Mustafa Abinin yerine bir uğrayıp önce sevimli kedilerini severek ardından Ovacıktan gelmiş, çiftçilerin nasırlı kutsal elleri ile sevgiyle toplanmış mis kokulu bardacıklarından tadalım..

Yerli çiftçiyi destekleyelim..