GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ahmet Güler
YAZARLAR
30 Mart 2021 Salı

Çeşme Ovacık'da doğa tahribatı tam gaz...

Pandeminin en büyük etkilerinden birisi şehirlilerin akın akın büyük şehirlerden kaçarak bilhassa Ege bölgesine akın etmeleri oldu. Bilhassa İstanbul’daki dar alandan sıkılan modern göçmenler, Çeşme –Urla’ya akın ediyor, inanılmaz fiyatlarla bağları, bahçeleri, tarım ve orman alanlarını satın alıyor... Buraların doğal dengesini, sosyal yaşamını hesaba katmadan İstanbul’da yarattıkları “yaşanmaz beton kentlerin” bir benzerini oluşturmaya çalışıyor.

Gözü dönmüş betonarme aşığı, doğa düşmanı bu kesim gittikleri her yerde, kural, kanun, nizam dinlemeden, önlerine gelen herşeyi tahrip ediyor, doğayı yok ediyorlar.

Çeşme'nin en güzel ve nadide bölgelerinden birisi olan Ovacık Manastır mevkiine de Bursalı olduğu söylenen bir şahıs, orman ve makiliklerle, envayi çeşit doğal bitkiler ve çiçeklerle kaplı halka devlete ait hazine arazisini tahrip etti.

Bu doğaya şekil ve nizam vermeye çalışan doğa düşmanları, büyük iş makinaları ile orman ve makilik alana dalarak, takribi 2,5 metre derinliğinde 100-150 metre uzunluğunda bir kanal açmışlar... Kanal açtıkları bölgenin doğasını, yeraltı su akış düzenini bozmuşlar. Halka ait devlet Hazine arazisine yapılan bu tahribat bölgenin ekolojik yapısını bozduğu gibi, bölgedeki ekolojik dengeyi sağlayan hayvanların geçisine de engel olacak bir set yarattı ve bölgenin florasını tamamen bozacak sonuçlar doğurdu.

Bunun yanı sıra halkın da çifçinin de bölgeden geçmesi, yürümesi engellendi tabii. Bu tahribatı yapan şahıslar Hazine arazisine kanunsuz olarak el koydukları gibi, bir taraftan da tel örgü ile sardıkları alanda kaçak betonarme inşaata da devam etmekteler.

Eğer bu başıbozukluk böyle devam ederse, devlet halka ait olan Hazine arazilerine, ormanlara, SİT alanlarına sahip çıkmayıp bu haydutlukları engellemez ise Çeşme gelecek 3-4 sene içinde Bodrum, Marmaris, Kuşadası gibi, hatta İstanbul Bağcılar gibi yaşanmaz bir yer haline gelecek, betonlaşıp yok olacak.

Devletin Hazine arazisine yapılan bu tahribat ve hukuksuz el koymaların resmi kurumlar tarafından daha iyi bir şekilde takip ve incelenerek, sorumluların cezai işlem görmeleri, tahribatın engellenmesi, el konulan arazilerin geri alınması gerekir.

Ancak sahipsiz ülkemde, resmi kurumlar bu haydutları engellemek yerine, bunları şikayet eden biz yaşam savunucuları daha tehlikeli görmektedirler...