GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Muzaffer Ayhan Kara
YAZARLAR
21 Şubat 2021 Pazar

Artık Bu Göztepe'ye Yan Bakılmaz

Göztepe’de Ünal Karaman’la ilk dört hafta şanssız geçmişti ama satır aralarına ve takımdaki havaya baktığımda görmüştüm ki, Göztepe iyi yolda ve hakem-VAR skandalıyla geçen Gaziantep FK maçı sonrasında sadece skor eksiği var. Nitekim Başakşehir'in ardından FB’yi de hem de deplasmanda devirdi Ünal Hoca’nın öğrencileri. İki skor da tesadüf değil ve bileğinin hakkıyla, akılla sahada alınan sonuçlar. İki maçlık galibiyet serisi sarı kırmızılılara iyi geldi.

ÜNAL HOCA’NIN 11’İ NE DİYORDU?

Bugün Göztepe maça Ünal Hoca’nın tercihleri diyebileceğimiz ve geçen hafta 11’de başlayan sağ bek Gassama, sol bek Berkan ve Zulj’un sakatlıklarından dolayı kadroda olmadığı için eksik başladı ama anlaşılan o ki hafta içi çalışmalarda onların yerine oynayan Murat, Dzenan ve Diabate iyi hazırlanmış ve konsantre olmuşlar, arkadaşlarını aratmadılar.

Bu akşam Jahoviç ve Ndiaye’yi birlikte sahaya sürmesi Ünal Hoca’nın, maça ortak olmak istediğinin göstergesiydi. İyi de yaptı doğrusu. Nitekim daha 7. Dakikada Jahoviç öyle bir ara pası yuvarladı ki Ndiaye’ye, bu oyuncunun plaseyi kaleci Altay’a nişanlaması Jahoviç’e haksızlıktı. Zaten arkasından da Göztepe’nin klasi kontratak golü geldi. Bir kornerde gerisinde yeterli önlemi almayan FB’yi gafil avladı Diabate ve Halil’i gördü; Halil ustaca gönderdi kaleciyi de çalımlayıp topu ağlara… Bu gol Kaptan’ın bu sezonki yedinci golüydü. Halil 76’da kendi yarattığı dar alandaki pozisyonda az kalsın ikinci golünü de kaydediyordu. O ne muhteşem hareketlerdi öyle, iki BJK’lı defans oyuncusunu kafa kafaya vurdurup sıyırarak topu şutunu çekmesi görülmeye değerdi. Şenol Güneş Hocam, gör artık Halil’i, gör… Halil daha ne yapsın gözünüze girmek için?

İSTATİSTİKLERE DEĞİL DE SAHAYA BAKILDIĞINDA…

Göztepe’nin biri golle sonuçlanan altı ciddi atağına karşın ev sahibi FB’nin sadece 43’te Sosa’nın ceza alanındaki plasesi ve İrfan Can’ın iki hamlede topu alması kaldı akıllarda. Onun dışında biri Tufan’dan gelen iki şut denemesi. Top FB’de kalsa da istatistikler FB’yi gösterse de sahada kendisini gösteren ve ikinci gole yaklaşan taraf maça çok iyi hazırlandığı belli olan Göztepe oldu. Erol Bulut, ileride pozisyon üretemeyen FB’ye çare bulamadı, buna karşılık golü erken bulan Göztepe’nin hocası Karaman takımına iyi ve akıllı defans yaptırdı ve sonucu aldı. 74’te fizik kondisyonu yetersiz Jahoviç’i çıkarıp FB forvetlerine 2. bölgede baraj kuracak Esiti’yi alması da 84’te yorulan Soner ve Obi’yi Tripiç ve defansı da takviye edecek Marko ile değiştirmesi yerindeydi.

BU GÖZTEPE’DEN HERKES ÇEKİNİR

Sonuç olarak Göztepe 32 puana ulaşarak haklı bir galibiyetle 10. sıraya yükselip orta sıralara tutunurken FB ise şampiyonluk yarışında GS’nin deplasmanda zorlu rakibi Alanyaspor’u yendiği hafta yara aldı ve liderin üç puan gerisine düştü.

Aradaki oyuncu takviyelerinin de tuttuğu ve kadrosu zenginleşen Göztepe, Ünal Karaman’la herkesten çekinen bir takım olmaktan çıkıp “herkesin çekindiği”, saygı duyduğu bir takım haline geliyor diyebiliriz. Son olarak şu notu düşeyim; benim bildiğim Ünal Hoca sıradan işlerin adamı değildir. Bu dişi cümlenin karnını yarmayı futbol kamuoyuna bırakıyorum.

MAÇTAN SONRA…

Maçtan sonra FB taraftarı ünlü besteci Fazıl Say tweeter hesabından “Yazık bize…” paylaşımını yaptı. Efsane Göztepe’nin oyuncularından Ertan Öznur’un oğlu, arkadaşım Sinan Öznur ise galibiyeti bana attığı whatsApp mesajıyla kutladı. Mesajda 1967’de İstanbul’da oynanan ve Göztepe’nin 1-0 galibiyetiyle sonuçlanan, golü Ertan’ın attığı maçtan gol enstantanesi ile sarı kırmızı kalp emojileri ve “Tekerrür” notu vardı.