GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
12 Ağustos 2020 Çarşamba 22:42

ULAŞIMDA 90 DAKİKAYA YENİ AYAR!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 12 yıldır başarıyla sürdürdüğü toplu ulaşımdaki 90 dakika uygulamasına yeni bir düzenleme getiriliyor. İlk biniş ücreti 3,56 TL'den 3.46 TL'ye çekilirken, bundan böyle birinci ve ikinci aktarmalar ücretsiz olmayacak. Yeni düzenlemeyle birinci ve ikinci aktarmaların her biri için 50'şer kuruş ödenecek. Önerge komisyonda kabul edilirse yeni 90 dakika uygulaması 1 Eylül'den itibaren geçerli olacak.

SONKALEİZMİR- İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 11 Ağustos 2008 tarihinden bu yana başarıyla sürdürdüğü, "90 dakika" olarak bilinen, tüm binişlerin fiyata dahil olduğu aktarma sistemi yeniden düzenleniyor. Kentteki toplu ulaşımın bel kemiği olarak kabul edilen uygulama, biraz esnetilecek. 2 bin 400 yıllık Bergama Asklepion Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda gündeme gelen değişikliğe göre, toplu ulaşımdaki ilk biniş ücretleri, tam tarifede 3,56 TL'den 3,46 TL'ye çekilecek. Yurttaşlara 10 kuruşluk bir indirim sunulurken, diğer yandan birinci ve ikinci aktarmalar artık ücretsiz olmayacak. Birinci ve ikinci aktarmaların her biri için 50'şer kuruş ödenecek. İkinci aktarmadan sonra ise herhangi bir ücret alınmayacak.

Öğrenci ve yaşlı tarife ücretlerinde ise bir değişiklik olmayacak. Plan Bütçe ve Tüketici Komisyonu'na havale edilen önerge kabul edilirse yeni 90 dakika uygulaması 1 Eylül'den itibaren geçerli olacak.

30 AĞUSTOS JESTİ

Bir diğer önergeye göre ise, yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda toplu ulaşım tarifeleri 0,01 TL olacak. Bu önerge de diğeri gibi "acil kaydıyla" yarınki komisyon toplantısında görüşülecek.