GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Ekonomi
1 Temmuz 2020 Çarşamba 12:07

Ticaret Borsası'nda 'Dijital dönüşüm' konuşuldu

İzmir Ticaret Borsası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı 30 Haziran 2020 Salı günü video konferans aracılığıyla ve Meclis Üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını Meclis Başkanı Barış Kocagöz ve Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin yaptığı toplantıda Covid-19 sürecinde Haziran ayı itibariyle kademeli olarak başlayan normalleşme süreci değerlendirildi, Borsa’nın aldığı önlemler, tarımsal üretim ve ticaret konusundaki tedbirler ve projeler ele alındı. 
Meclis üyelerine hitaben konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye olarak bu salgın döneminde tüm dünyaya örnek olacak eşsiz bir mücadele ve dayanışma sergilediklerine değinerek, “Covid-19 nedeniyle her ne kadar ekonomik faaliyetler yavaşlasa da tarımsal üretim faaliyetleri hızla devam ediyor. TÜİK tarafından açıklanan birinci tahminlere göre 2020 yılı bitkisel üretiminde artış bekleniyor. Buna göre ürünler bazında değişiklik olsa da; tahıllar ve diğer bitkisel ürünler üretiminde yüzde 7, sebze üretiminde yüzde 1, meyveler, içecek ve baharat bitkiler üretiminde yüzde 5 oranında artış öngörülüyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan yağmur ve sel felaketinin bu beklentileri nasıl etkileyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu sezonda, son yıllarda sıkça yaşadığımız olumsuz iklim olaylarının üreticilerimize olan ekonomik etkisini en aza indirmek için tarım sigortalarının önemini bir kez daha gördük. Geçmiş kriz dönemlerinde olduğu gibi ülkelerin yeniden tarımda korumacı politikalar uygulamaya koyduklarını görmekteyiz. Bu hedef yolunda yeni teknolojilerle eşgüdümlü uzun dönemli politikalar geliştirilirken, üreticiler de daha fazla korunmaya başlandı. Tarım ve Orman Bakanlığımızın üreticiyi ve sektörü korumaya yönelik attığı adımları izliyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

E-TİCARET HACMİ BÜYÜYOR

Koronavirüs salgını ile birlikte tüm dünyanın alışveriş alışkanlıklarında köklü bir değişim yaşandığını, bu durumun elektronik ticarete olan ilgiyi arttırdığını ve elektronik alışveriş sitelerinin oldukça popüler hale geldiğini vurgulayan Işınsu Kestelli, “Bu senenin ilk 5 ayında e-ticaret hacmi geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 48’lik artışla 63 milyar lira oldu. Sektör bazında detaylı analizlere bakıldığında, tarım ve tarım ürünlerinin halen e-ticaret fırsatından yeterli ölçüde faydalanamadığı açıkça görülüyor. E-ticaret İşletmecileri Derneği verilerine göre, pandemi döneminde tam 1 milyon kişi ilk defa e-ticareti kullanmaya başladı. Ekonominin itici gücü olan e-ticarete olan ilginin bundan sonra da hızlanarak artacağı çok açık” diye konuştu.
Konuşmasının son bölümünde E-Commodity Bazar projesi çalışmalarına değinen Işınsu Kestelli, İzmir Ticaret Borsası olarak içinde bulunduğumuz dönemde hız kazanan dijital dönüşümü çok önceden öngörerek “e-Commodity Bazaar” alım - satım platformu ile temel elektronik ticaret altyapısını hazırladıklarını belirterek şunları söyledi: “Portalın altyapısını geliştirme, fonksiyonlarını arttırma ve üye sayısını kurumsal işbirlikleri ile zenginleştirme konularında çalışmalarımızı pandemi dönemi öncesinden başlayan şekilde sürdürdük ve halen devam ediyoruz. Buna ilave olarak, Türkiye’de halen faaliyet gösteren yüksek hacimli ve tanınmış elektronik pazaryerlerinde üyelerimiz için ayrıcalıklı olarak yer alma imkanları konusunda görüşmelerimiz son aşamaya gelmiş durumda. Yakında bu konuda önemli bir duyurumuz olacak. Bu iş birlikleri sayesinde elde ettiğimiz fonlarla diğer büyük ölçekli projelerimizin finansmanına destek olmayı düşünüyoruz. Farklı hedef pazarlar ve fonksiyonlar sunan bu elektronik pazaryerlerinde ve gittikçe gelişen elektronik ticaret imkanları konusunda üyelerimizin daha istekli ve cesur olmasını bekliyorum.”

FARKLI KURALLAR ORTAYA ÇIKTI

Meclis Başkanı Barış Kocagöz ise içinde bulunduğumuz dönemde yeni pazarlama yöntemleri önem kazanırken, ülkemiz ekonomisi için de tarım ürünleri ihracatının çıkarları adına büyük önemi olacağına inandığını, ülkemizin tarım ürünleri ve gıda ürünlerindeki ihracatını arttırmanın kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Kocagöz, “Avrupa’nın gıda ambarı olmaya aday ülkemizin bu anlamda önemi açıkça ortaya çıktı. Bu hedefe ulaşmak için mücadele verirken farklı kurallar içeren ortamlar içinde olacağız”  dedi.
Covid-19 salgın sürecinin fuar ve tanıtım süreçlerine alışkanlıkları da değiştirdiğini, sanal fuarların günümüzde oldukça sık düzenlenir hale geldiğini belirten Barış Kocagöz, “Her sektörde olduğu gibi tarım ürünlerinin pazarlanması için yapılacak çalışmaların da eskisi gibi olmasını bekleyemeyiz. Bundan sonra ürünlerimizin pazarlanması için de sanal ortamlar daha çok kullanılacak. Bu amaçla, bizler de artık dijital pazarlama yöntemlerini daha çok kullanmak zorunda kalacağız” dedi.

ÖNERİLER DİLE GETİRİLDİ 

Yeni düzende ileriyi görebilen şirket ve kurumların ayakta kalacağına vurgu yapan Kocagöz, “Bu nedenle şirketlerimizde ve Borsamızda işlerimizi takip ederken dikkatli ve her daim yeniliklere açık olmalıyız. Borsamızca çok doğru bir kararla kurulmuş ve gelişmekte olan e-Commodity Bazaar Projemiz bu dönemde yatırımlarını arttırarak tarım ürünleri ticaretinin buluşma noktası olmaya devam edecektir. İlklerin öncüsü Borsamıza platforma yönelik çalışmaları için teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanının ardından Meclis üyeleri de sırasıyla söz alarak temsilcisi oldukları sektörlere ilişkin mevcut durum ve önerilerini dile getirdi. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Arman Covid-19 salgın sürecinin hayvancılık sektörüne etkileri, Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen kuru incir sektörünün son durumuna ilişkin Meclis Üyelerine bilgi aktardı, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak ise pamuk üretim, alım ve satım süreçlerinin salgın sürecinden oldukça etkilendiğine ve gelecek sezon üretim miktarında ciddi düşüş riski bulunduğuna dikkat çekerek Borsa olarak imkanlar dahilinde yapılabilecek iyileştirmeler ve üreticiye verilecek destekler konusunda görüşlerini dile getirdi.