GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
8 Kasım 2019 Cuma 17:54

Soyer'den jeotermal kabusuyla ilgili flaş çıkış... İZMİR İÇİN ÇOK SARSICI!

İzmir Valiliği'nin 16 ilçedeki 33 jeotermal enerji sahasını ihaleye çıkarması, tarım kesiminin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer'i de tedirgin etti. Yaklaşık 1 milyon dönümlük tarımsal araziyi riski altında bırakacağı öne sürülen ihaleyle ilgili konuşan Başkan Soyer, "Bu girişimin İzmir için çok sarsıcı olduğunu düşünüyorum. Ancak bizim görev ve yetki alanımızda değil. Sivil toplum örgütlerinin bu konudaki girişimlerini ben de sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

Mustafa AKBAŞ/SONKALEİZMİR (ÖZEL)- İzmir Valiliği'nin Çeşme’den, Seferihisar, Bayındır, Foça ve Menemen’e kadar 16 ilçedeki 33 jeotermal enerji sahasını kiraya vermek için çıktığı ihaleye sayılı günler kala İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer'den flaş bir çıkış geldi. Tarım kesiminde büyük endişe yaratan, yaklaşık 1 milyon dönümlük araziyi risk altında bırakacağı öne sürülen 14 Kasım'daki ihale ile ilgili SONKALEİZMİR'e konuşan Başkan Soyer, çarpıcı açıklamalar yaptı.

ENDİŞEYLE İZLİYORUZ..
İzmir Valiliği'nin bu girişimini dikkatle ve endişeyle izlediklerini aktaran Başkan Soyer, "Arkadaşlarımız bu konuda detaylı inceleme ve araştırmalar yapıyor. Bunun tarıma ve çevreye vereceği tahribat konusunda an an bilgilendiriliyorum. Ve bu girişimin İzmir için çok sarsıcı olduğunu düşünüyorum. Çünkü söz konusu olan çok büyük bir alan. Üstelik tarım arazilerinin çok yakınında..." diye konuştu.

SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM!
Sivil toplum örgütlerine mesaj gönderen Başkan Tunç Soyer, şunları söyledi: "Bu konuda sivil toplum örgütlerine çok iş düşüyor diye düşünüyorum. Yeteri kadar güçlü bir şekilde, bu jeotermal planına karşı çıkacaklarını umuyorum. Çünkü, bu konu bizim görev ve yetki alanımızda değil. Ama sivil toplum örgütlerinin girişimlerini ben de herkes gibi sabırsızlıkla bekliyorum."

İZMİR'DE TARIMI BİTİRİR!
İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın İzmir yüzölçümünün yüzde 8'ine denk gelen, toplam 95 bin 330 hektarlık alanı jeotermal aramaları için ihaleye çıkarması tarım kesiminde ciddi tepki uyandırmıştı. Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, "İlçemizde ihaleye çıkarılacak 6 jeotermal sahası var. Kiralanacak bu alanlar Tire'deki toplam tarım alanlarımızın yüzde 65'ine denk geliyor. Eğer bu ihale iptal edilmezse hem Tire Ovası'nda hem İzmir'de tarım diye bir şey kalmaz" demişti.

1 MİLYON DÖNÜM ARAZİ RİSK ALTINA GİRİYOR
Konak Kent Konseyi'nde çevre örgütlerini bilgilendiren İzmir Ziraat Odası eski Başkanı ve yüksek ziraat mühendisi Ferdan Çiftçi de "Bu korkunç bir girişim. Jeotermalin Aydın, Germencik, İncirliova, Buharkent, Manisa ve Alaşehir'de tarıma ne kadar büyük bir zarar verdiği ortada. İzmir'de de incir, zeytin, üzüm gibi çok özel ürünlerin yetiştiği 3.5 milyon dönüm tarım arazisi var. İhalelerle birlikte, 3.5 milyon dönümlük tarım arazisinin yaklaşık 1 milyon dönümü risk altına giriyor" ifadelerini kullanmıştı.

TBMM GÜNDEMİNE GETİRİLDİ
İzmir Valiliği'nin jeotermal alanları kiralama ihalesi CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç tarafından da bir soru önergesi ile TBMM gündemine getirilmişti. CHP'li Kılıç, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye "Bu girişimin tarım alanlarına vereceği zararı araştırdınız mı" sorusunu yöneltirken, İzmir Valisi Erol Ayyıldız'a da "Şehrimiz için bu korkunç karardan vazgeçerek, ihalenin yapılmayacağı müjdesini verin" diye seslenmişti.

  Haberin Videosu