GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
29 Haziran 2020 Pazartesi 17:27

Salatalık krizine Büyükşehir el koydu!

Düşük fiyat ve maliyet kıskacı nedeniyle tonlarca salatalığını çöpe dökmek zorunda kalan Menderesli üreticilerin imdadına İzmir Büyükşehir Belediyesi yetişti. Büyükşehir bünyesindeki Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü'nün koordinasyonu ile seyyar satıcılar ve üretici arasında köprü kuruldu. Üreticinin elindeki 15 ton salatalık satın alındı. Salatalıkların bir kısmının da Büyükşehir tarafından dar gelirli yurttaşlara dağıtılacağı öğrenildi.

SONKALEİZMİR (ÖZEL)- İzmir’in Menderes İlçesi'ne bağlı Değirmendere Mahallesi’ndeki salatalık yetiştiricileri, düşük fiyat nedeniyle sıkıntıya girdi. 80 kuruş fiyat beklerken kilo başına 20 kuruş fiyatla karşılaşan salatalık üreticileri, çareyi ürünlerini çöpe dökmekte buldu. Tonlarca salatalığın döküldüğü görüntüler, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Mazot, gübre, sera, işçilik gideri, arazi kirası ve komisyon giderleri gibi maliyetlerden yakınan Menderesli salatalık üreticisinin imdadına İzmir Büyükşehir Belediyesi yetişti.

15 TON SATIN ALDILAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü'nün koordinasyonu ile seyyar satıcılar ve salatalık üreticisi arasında köprü kuruldu. İzmir Büyükşehir yetkilileri ve seyyar satıcılar kooperatifi üyeleri, Menderes'in Çamönü Köyü'ne geldi.

Yapılan anlaşmanın ardından, yaklaşık 250 ton salatalık elinde kalan Menderesli üreticiden ilk etapta 15 ton ürün satın alındı. Salatalıkların bir kısmının da Büyükşehir tarafından dar gelirli yurttaşlara dağıtılacağı öğrenildi.

Menderes'teki salatalık üreticilerinin isyanı, bu görüntülerle gündeme gelmişti:

 

  Haberin Videosu