GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
22 Şubat 2021 Pazartesi 15:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Berat Albayrak üzerinden beni ve ailemi hedef alıyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti İzmir 7. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti İzmir 7. Olağan İl Kongresi'ne katıldı.

Erdoğan, eski Hazine ve Maliye Bakanı, damadı Berat Albayrak üzerinden ailesinin hedef alındığını belirtti. Erdoğan konuşmasında, "CHP ve şürekası, eski bakanımız Berat Albayrak'ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor. Berat beyin en büyük talihsizliği, damat sıfatının başarılarının önüne geçirilmiş olmasıdır" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Erdoğan, "Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin başında, siyasetin kendi mecrasında oraya gelmiş genel başkan olarak değil, bir proje olarak bulunmaktadır" diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün göçle ilgili bir konferansı uluslararası olarak İzmir'de yapacağız. PKK terör örgütünün ahlaksız yüzünü en iyi onlar bilir. Dünyanın hiçbir yerinde terör örgütünü savunan aydınlar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler göremezsiniz. Ancak ülkemizde böyle kirli bir zihniyet hep olagelmiştir, bugün de var. Burada sesleniyorum; ey CHP ey Kılıçdaroğlu Diyarbakır annelerinin semtine hiç uğradın mı? Diyarbakır'daki o terör örgütü mağduru aileleri hiç ziyaret ettin mi, orada neler oluyor haberin var mı? Onurlu bir duruş sergileyerek terör örgütünü kınamak yerine hep devleti suçlayan bu kirli zihniyetin her masumun katlinde vebali bulunuyor, senin de vebalin var.

Sizler elinde silahıyla dolaşan bir gençlik değil bilgisayarıyla dolaşan bir gençliksiniz. Sizler kitapları arasında geleceği hazırlayan bir gençliksiniz. Ayrıca hanım kardeşlerimi de böyle görüyorum.

(Mevcut il başkanı Kerem Ali Sürekli, Erdoğan'a tablo hediye etti)

CHP'Yİ VE KILIÇDAROĞLU'NU HEDEF ALDI

Ülkenin ve milletin hayrına en küçük bir sözlerine ve duruşlarına şahit olmadığımız CHP yöneticilerinin hezeyanlarıyla uğraşmayı zül azlettiğimiz için önce bu kampanyayı görmezden geldik. Ancak bu iş artık siyaset boyutunu aşıp bir insan olarak sahip olduğumuz temel haklara ve özgürlüklere de özellikle de ailemize saldırı boyutuna varınca ağızlarının payını vermek de üzerimize vacıp oldu. İzmir'in en büyük talihsizliği CHP'nin başındaki zatın bu şehrin milletvekili sıfatıyla Meclis'te yer almasıdır. 

Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin başında siyasetin kendi mecrasında oraya gelen bir genel başkan olarak değil bir proje olarak bulunmaktadır. Yanındakiler de o projenin diğer başlıklarıdır, yandaşlarıdır. Nitekim Gara operasyonunun milletimizin üzerinde yarattığı öfkeyi PKK'nın üzerinden uzaklaştırmak, uluslararası alanda PKK'nın güç durumda kalmasını engellemek için akla ziyan yollara başvurması bu tespiti bir kez daha doğruluyor. 

BERAT ALBAYRAK AÇIKLAMASI

Berat Beyle ve onun üzerinden şahsımızla ilgili kampanyaya hız verilmesinin amaçlarından biri de budur. Dertlerinin ülke ve millet olmadığını hakikatleri bin defa dinleseler de yine kafalarındaki senaryoları kendilerine tevdi edilen misyonun gereğini sürdüreceklerini biliyoruz. 

Berat Beyin önce enerjide ardından ekonomide ifa ettiği görevlerdeki en büyük talihsizliği damat sıfatının bu alanlardaki birikimi gayreti ve başarısının önüne geçirilmiş olmasıdır. Eğer herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapmış olsaydı kendisiyle ilgili değerlendirmeler daha objektikf yapılabilirdi diye düşünüyorum. Türkiye'nin son dönemde enerji alanında yaptığı atılımların temelinde Berat Beyin bakanlığı döneminde geliştirdiği strateji, ve yaptığı hazırlıklar bulunuyor.

Bunun adı finansı yönetmektir. Bunu başardığı için kuduruyorlar. bunu başardığı için çıldırıyorlar. Türkiye ekonomisini bundan önce bu gemileri kiralamayla almaya kalkasın veya daha önce biz araştırma görevi verdik. gelecekler bulurlarsa bulduklarının da yarısını bize vereceklerdi. Ama imdi baktık ki çok çok ucuza bu gemileri alabiliyoruz bu gemileri aldık. Beş gemimiz var altıncı da geliyor.

DEPREM KONUTLARININ TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deprem konutları ve Göztepe Gürsel Aksel Stadı'nın açılış töreninde yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle: 

Deprem konutlarının şehrimiz ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. 30 Ekim'de depreminde hayatını kaybeden İzmirli kardeşlerime bir kez daha Allah'tan rahmet temenni ediyorum. Afetleri engeleyemeyiz ama yıkıcı etkilerini azaltabiliriz. 

5 bin deprem konutumuzu da bu anlaşıyla hayata geçiriyoruz. Bir kısmı yerinde, bir kısmı rezerv alanlarda olmak üzede 7 ayrı alanda inşaatlara başladık. İlk etapta deprem nedeniyle yıkılan alanlarda 1444 konut ve 208 dükkan ile rezerv alanda yapılacak 397 konutun temelini atıyoruz. Yerinde gerçekleşen deprem dönüşümü 75 bin metrakarelik alanda yürütülüyor. Buradaki sadece konutların yatırım değeği 800 milyon liradır.
Kira yardımı, tahliye, tespit ve yıkım işleri için 15 milyon kaynak ayırdık. Depremden 10 ay sonra yani 2021 yılının Ağustos ayında konutların teslimine de başlışyoruz. Toplam 5 bin konutu hak sahiplerine teslim edeceğiz. 

Rezerv alanı 3 milyon 750 bin metrakarelik bir yer kapsıyor. Depremden etkilenen Karaburun ilçemizde de köy evleri inşa edeceğiz. Rıza Bey apartmanının yerinde ise farklı bir projeyi hayata geçiriyoruz. 38 vatandaşımızın cansız bedeninin çıkarıldığı depremin üzerinden 91 saat sonra sağ olarak ulaşılan Ayda bebeğimizin sevinciyle 84 milyon kucaklaştığımız yer burası.

Kaybettiğimiz vatandaşların hatıralarını yaşatacak hem de deprem bilincinin hafızalarda kalmasına sağlayacak bir yer olarak tasarlayacağız. Rıza Bey Apartlanı sakinlerinden ev sahibi olmak isteyenlere de aynı bölgede konutlarını yapıp teslim edeceğiz. 

8 yıldır İzmir'de riskli yapı olarak tespit edilen 20 bine yakın binanın 18 binine yakınının yıkımını gerçekleştirdik. Kentsel dönüşüm sürecinini vatandaşların rızasını alarak, mümkün olduğunca yerinde yapmayı planlıyoruz. 
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında İzmirli vatandaşlarımız için 254 milyon lirası riskli yapı kira yardımı olmak üzere 406 milyon liralık kaynağı kullandık. 

Afetlere hazırlık amacıyla TOKİ eliyle 27 bin 170 konut ve sosyal donatı inşa ettik. Dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak için başlattığımız 50 bin-100 bin konut kampanyaları kapsamında da İzmir'de 6 bin 474 konut ve 109 dükkan inşa ediyoruz.

81 ile 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefimizin bir parçası olarak İzçmir'de 148 bin metrekare yüzölcümüne sahip iki adet millet bahçesi yapıyoruz. Çiğli v eBergama'da TOKİ eliyle hayata geçireceğimiz millet bahçelerimiz aynı zamanda muhtemel toplanma alanı olarak da kullanılacak.

Son 18 yılda 80 milyar lira ile en çok yatırım yaptığımız illerden biri izmir'dir. İzmir'e 3'ü devlet olmak üzere 4 yeni üniversite kazandırdık. İzmir'in 4 bir yanına 69 spor tesisi inşa ettik. 20 bin seyirci kapasiteli Göztepe Gürsel Aksel Stadı da bunlar arasındadır.
İzmirli çiftçilerimize 18 yılda 5 buçuk milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. İzmir'i tarihine ve potansiyeline uygun projelerle tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz. 

Sayın başkan da burda. Şu Karabağlar'ı biz ne zaman farklı bir hale getireceğiz. Karabağlar acaba nasıl modern bir şehir haline getireceğiz, doğrusu bunun özlemi içerisindeyim. Bu güzel İzmir'imize o bölge bu haliyle hiç yakışmıyor.