GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
23 Şubat 2021 Salı 11:42

CHP'li Sertel: Virüsü en ücra köşelere taşıdılar!

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, büyük tepki çeken AK Parti'nin İzmir İl Kongresi ile ilgili çarpıcı görüntüler paylaştı. Çevre il ve ilçelerden İzmir'e otobüslerle partililerin taşındığını aktaran CHP'li Sertel, "Virüsü en ücra noktalara taşımanın yolunu açanların sorumsuzluğunu affetmek mümkün mü?" dedi. Diğer yandan, pandemi önlemlerine uyulmadığı yönünde eleştirilere hedef olan kongreyle ilgili çok çarpıcı yeni kalabalık görüntüleri de ortaya çıktı.

Dün gece sosyal medya hesabından, AK Parti kongresine taşınan partililerin bindiği otobüslerin görüntüsünü paylaşan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "Yüzlerce otobüs, minibüs çevre il, ilçe ve köylerden AK Parti İzmir İl kongresine insan taşıdı. Normal zaman olsa (İzmir’i gördüler, gezdiler) diye hoşgörü ile bakabiliriz. Ancak böyle dönemde virüsü en ücra noktalara taşımanın yolunu açanların sorumsuzluğunu affetmek mümkün mü" diye sordu.

Paylaştığı görüntüler kısa sürede sosyal medyada yayılan Sertel, şöyle devam etti:

"AKP İzmir İl Kongresi Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla yapıldı. Ancak virüsü daha yaygın hale getirmek için yapılmış bir kongre gibiydi. Halkapınar’daki spor salonuna girişte basın mensuplarına HES kodu soruldu ancak vatandaş girişinde bırakın HES kodunu maske kontrolü dahi yapılmadı. Ege Bölgesi’nden, İzmir’in köylerinden yüzlerce otobüs, yüzlerce minibüs binlerce insanı taşıdı. Orada bulaşan virüs de bütün Ege Bölgesi’ne yayıldı ne yazıkki. İzmir’i ve Ege Bölgesi’ni bir kez daha virüs tehlikesine attılar. Sağlık Bakanı’na sesleniyorum. Ciddi olun. Aldığınız tedbirler tedbir değil. Yaptığınız iş iş değil. Neyse ki kongreleriniz bitiyor ama bundan sonraki süreçte bakalım hangi mitinglerle hangi toplantılarla virüsün yayılmasını sağlayacaksınız.”

HESABI SANDIKTA

Tek adam yönetiminin Türkiye’yi ne hale getirdiğinin toplumun bütün kesimleri tarafından sorgulanması gerektiğini ifade eden Sertel, “Orada virüse aldırış etmeden binlerce insanı bir araya getiren tek adam yönetiminin Türkiye’yi ne hale getirdiğini vatandaşın sorgulamasını istiyorum. Esnafa yaptığınız zulmün hesabını esnafımız ilk seçimde sandıkta soracaktır. İlk seçimde; esnafın, köylünün, emeklinin, işçinin, 65 yaş üstü vatandaşların, gençlerin oylarıyla sandıkta yok olup gideceksiniz. Türkiye işte o zaman kurtulacak” diye konuştu.

AKIL ALMAZ GÖRÜNTÜLER

Diğer yandan, pandemi önlemleri alınmadığı ve sosyal mesafeye uyulmadığı yönünde eleştirilere hedef olan, Halkapınar Kapalı Spor Salonu'ndaki AK Parti İzmir İl Kongresi ile ilgili de çarpıcı yeni görüntüler ortaya çıktı. 3 ayrı polis noktasından aranıp salona alınan partililerin merdivenlerde yoğun bir kalabalık oluşturduğu görüldü. Mutasyonlu virüsün hızla yayıldığı şu süreçte, hac görüntülerini aratmayan kalabalık, büyük tepki çekti.

HES SORGULANMADI

Diğer yandan, protokol ve basın mensupları salona HES kodlarına bakılarak alınırken, partililer için bu kontrolün yapılmaması da akıllarda soru işareti bıraktı.